Gazdaság hvg.hu 2022. május. 06. 18:05

Matolcsy Györgyre hivatkozva kérnek pénzt csalók

A beetetés lényege, hogy a csalók szerint az általuk küldött nagy összegű külföldi utalásukat a jegybank zárolta, a feloldáshoz pedig több tízezer forintra van szükségük.

Ismeretlenek a jegybank vagy annak elnöke, Matolcsy György nevében emaileket küldenek ki magyar magánszemélyeknek, különböző banki átutalásokkal kapcsolatos költségekről értesítve őket – figyelmeztetett pénteken a Magyar Nemzeti Bank (MNB). Az egyik ilyen értesítés szerint az ügyfélnek küldött nagy összegű külföldi pénzküldemény döntő részét „az MNB zárolta”, és ennek feloldásához több tízezer forintos jutalékot kell befizetni egy külföldi bankszámlára.

Egy másik eset szerint a külföldi átutalás teljesítéséhez több ezer dollárért „az MNB-nek kell újból aktiválnia” az adott ügyfél bankszámláját – írja a jegybank a közleményében. A csaló elektronikus levelek az MNB vagy annak elnöke nevéhez hasonlító e-mail-címekről érkeztek. A levelek szövegét több esetben rossz magyarsággal írták. A vonakodó ügyfeleknél a levelek hangneme sürgetővé, agresszívvá válik, azzal fenyegetve őket, hogy ha nem fizetik be a jutalékot, a teljes átutalandó összeg elveszhet.

A jegybank arra hívta fel a figyelmet, hogy a levelekben szereplő információk hamisak, semmilyen formában sem fedik a valóságot.

Az MNB fogyasztók esetében átutalással összefüggő ügyintézést közvetlenül nem végez (és így természetesen költségeket sem számít fel részükre), illetve azzal kapcsolatos ügyféladatokat sem igényel elektronikus levélben. Az MNB ismeretlen tettes ellen csalás gyanújával büntető feljelentést tesz – írták. A jegybankra vagy annak állítólagos „elvárásaira” hivatkozva 2019-ben, 2018-ban, illetve 2016-ban is küldtek ki a mostanihoz hasonló megtévesztő csaló leveleket magyar ügyfeleknek.

zöldhasú
Hirdetés
hvg360 Tiszóczi Roland 2024. november. 30. 07:00

Európának a katonai kiadások duplája sem lenne elég, ha az USA nélkül kellene védenie Ukrajnát

Donald Trump úgy vélekedhet, hogy legyen most tűzszünet a jelenlegi ukrajnai frontvonalon, Európa pedig oldja meg önerőből a térség biztonságának későbbi fenntartását. Ennek oka részben az, hogy az Egyesült Államoktól a közel-keleti és a csendes-óceáni térség növekvő feszültségei is igénylik az erőforrásokat. Kérdés, mennyi pénz és főként mennyi idő kell az európai hadiipar felfuttatására. Ami Magyarországot illeti, a honvédségi beszerzéseket intéző állami cég elleni kibertámadásban kiszivárgott dokumentumok szerint a jövőben feltehetően annyit sem költ majd védelemre, mint amennyit a NATO-ban vállalt.