A határvidéken, de már Szíriában egyre másra épülnek az apró házacskák. Törökország 100 ezer házat akar építeni, hogy oda telepíthesse vissza a polgárháború elől menekülőket.
"Több mint 3,6 millió menekült él nálunk Szíriából, ebből egymillió haza akarunk költöztetni" – jelentette ki kedden Recep Tayip Erdogan. A török államfő szerint a hazaköltözés teljesen biztonságos, és önkéntes alapon történik. Ismerve Törökország vezetőjét, ebben azért sokan kételkednek.
2016-ban szállta meg a határmenti területet a török hadsereg, azóta félmillió szíriai menekültet telepített le itt – mondta most Erdogan elnök, aki videoüzenetben köszöntötte a Szarmada melletti Kamouniában épített házak átadásánál a beköltözőket.
A török államfő hangsúlyozta, hogy komplex programról van szó: ipart is telepítenek, és fejlesztik a mezőgazdaságot is a határmenti területen. Már vannak, illetve lesznek iskolák és kórházak is itt. Süleyman Soylu belügyminiszter azt ígérte, 100 ezer lakóház épül fel az év végéig.
A gazdasági válság kiélezte a menekültek és a török lakosság viszonyát
Több mint 5 millió menekült él Törökországban. Közülük 3,6 millióan a polgárháború kezdete óta érkeztek Szíriából, több mint egymillióan pedig Afganisztánból menekültek el. Az Európai Uniótól Törökország jelentős összegeket kap azért, hogy ezt a hatalmas embertömeget ellássa. Csakhogy tavaly óta óriási a gazdasági válság, az infláció az egekben. A törökök egy része pedig azt kérdezi: miért a menekültekre költi a pénzt az állam, miért nem ránk? A válasz az lenne, hogy a menekültek pénze Brüsszelből érkezik, de Erdogan ritkán beszél erről. A lázongások és az összecsapások miatt úgy döntött: csökkenti a bevándorlók számát. A programot jórészt Törökország finanszírozza, bár néhány civilszervezet is részt vesz benne – írja a párizsi Les Échos, amely hozzáteszi: jövőre elnökválasztást és parlamenti választásokat is tartanak Törökországban, ahol a gazdasági válság miatt Erdogan népszerűsége erősen megkopott. Az ellenzéki pártok pedig mindinkább követelik: utasítsák ki a menekültek millióit Törökországból.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.