A külgazdasági és külügyminiszter szerint Magyarország világossá tette az álláspontját Brüsszelben.
„A mi álláspontunk teljesen egyértelmű: Magyarország energiabiztonságának garantálása a kormány feladata és kötelessége (...) Világossá tettük, hogy a kőolaj- és földgázellátásunkat korlátozó intézkedéseket nem fogunk megszavazni” – jelentette ki a külgazdasági és külügyminiszter az RTL Klub Híradójának azzal egy időben, hogy az uniós energetikai miniszterek Brüsszelben az energiahordozókat érintő szankciókról kezdtek tárgyalni.
Szijjártó Péter úgy fogalmazott: olajembargóra vonatkozó javaslatot vagy előterjesztést egyelőre senki sem tett az asztalra, ám az előkészületek kétségtelenül zajlanal Brüsszelben. „És mi ezen előkészületek során világossá tettük az álláspontunkat, ebben nincsen változás: mi Magyarország kőolaj-, illetve földgázellátását veszélybe sodró javaslatot nem tudunk megszavazni” – ismételte meg.
A politikus azt is mondta, hogy „ami ma a német sajtóban előkerült, az szimpla zavarkeltés”. Ezzel a ZDF-nek arra az értesülésére utalhatott, amely szerint a magyar kormány meg fogja szavazni az oroszokkal szembeni uniós olajembargó bevezetését. Ezt korábban már a közösségi oldalán és a BBC-nek adott interjúban Kovács Zoltán nemzetközi kommunikációért és kapcsolatokért felelős államtitkár is cáfolta.
Szijjártó hozzátette: nem érdekli sem az orosz, sem más ország sajtója, és az sem, hogy „mit gondolnak rólunk, se Oroszországban, se máshol. Én a magyar érdek szempontjából közelítem meg ezt a kérdést”.
Egy uniós tagállam sem jelezte, hogy rubelben fizetne az oroszoknak
Az olaj- és gázembargó ügye nem került az energetikai miniszterek hétfői, rendkívüli tanácskozásának napirendjére, amit azért hívtak össze, mert múlt héten Oroszország egyoldalúan felfüggesztette a Bulgáriába és Lengyelországba irányuló gázszállításokat. Itt a német kormány jelezte: már nem ellenzi az olajembargót.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.