Csúcsra jár az indiai–orosz olajbiznisz
A szankciók miatt Oroszország kénytelen olcsóbban adni az olajat, melyet azután Indiában finomítanak, és a végterméket eladják a világpiacon Made in India címkével.
A szankciók miatt Oroszország kénytelen olcsóbban adni az olajat, melyet azután Indiában finomítanak, és a végterméket eladják a világpiacon Made in India címkével.
Pakisztán leadta megrendelését a kedvezményes árú orosz nyersolajra, az első szállítmány májusban érkezik.
Hordónként akár 25 dollárral drágábban adhatja Oroszország az olaját, mint amit a jegyzett árak sugallnak. Ezzel enyhíthetik a nyugati szankciók hatását.
A korlátozás csak vasárnap élesedik, de a lap által gyűjtött adatok szerint az orosz exportdízel ára már múlt héten az EU által pénteken belőtt limit alá süllyedt.
Vasárnaptól tilos orosz eredetű olajtermékeket behozni az Európai Unióba. Akik pedig még tudnak csővezetéken orosz nyersolajat venni, azok csak megkötésekkel kereskedhetnek az abból finomított termékeikkel. Felbukkant két új ársapka is. Összefoglaljuk a legfontosabb tudnivalókat a változásokról.
A G7-államok, az Európai Unió és Ausztrália már ársapkát alkalmaz az orosz olajra, de február 5-től ez már az olajtermékekre is kiterjed. Oroszország árnyékflottával próbálja meg kijátszani a szankciókat.
Minden ütőkártyát Horvátország kezébe ad a magyar olajcéggel szemben a február elejétől életbe lépő új EU-s embargó. Az uniós tagállamok új partnereket keresnek a kieső Oroszország helyére, ami viszont másutt is újra írja a finomított olajtermékek eddigi kereskedelmét. Alig több mint két hét maradt az új szankciók élesedéséig, addig viszont Vlagyimir Putyin még egyszer degeszre keresi magát Európán.
India 33-szor annyi orosz olajat vásárolt decemberben, mint egy évvel korábban.
Óriási horderejű intézkedéseket hozott meg a hétfőn élesedett húzásaival az Európai Unió és a G7. Az orosz olajkereskedelem sebet kapott, csakhogy Moszkva már tavasz óta azon dolgozik, hogyan kerülje meg az új regulákat, és mostanra valamelyest már ki is építette a saját, párhuzamos piacát. És bár a Nyugat meg akarja büntetni Oroszországot, valójában neki sem érdeke, hogy az oroszoknak túl rossz legyen.
Az amerikai Chevron újra részt vehet az olajkitermelésben Venezuelában, ahol Donald Trump rendelete miatt 2019 óta ez tilos. Az előző elnök így próbálta megbuktatni Maduro baloldali populista rendszerét, de a mostani olajválság felülírta ezt az elképzelést.
Bár sokan bíztak abban, hogy az orosz gazdaság egyből megroppan az Ukrajna elleni háború nyomán elrendelt nyugati szankciók miatt, ez nem történt meg. Ugyanakkor az sem igaz, hogy ezek az intézkedések nem érnek semmit sem. Próbálunk igazat tenni abban, kinek is fájnak jobban a szankciók.