Adókedvezményekkel akarja ösztönözni a világ második legnagyobb gazdaságát a kínai vezetés, amely a lezárások gazdasági-társadalmi hatásaival küszködik. Bár a konkrétum kevés, de a tőzsde kedvezően reagált és a jüan árfolyama is emelkedett – írta ezzel kapcsolatban a Bloomberg.
"A magántőkére nagy szükség van. Ez a jellegénél fogva a profitra törekszik. Nem veszélyeztetheti viszont a közös jólétet" – fogalmazta meg politikáját Hszi Csinping kínai elnök a politikai bizottság ülésén, melyen a gazdaság nem épp derűs kilátásait összegezték a hétvégén. Mit jelent ez a gyakorlatban? Azt, hogy Pekingben véget akarnak vetni a high tech óriások zaklatásának, amely nehéz perceket szerzett még az Alibaba alapítójának, Jack Mának is.
Alig ért véget a politikai bizottság ülése, máris háromnapos tanácskozás kezdődött, mely szerdáig tart. Ezen a hatalom emberei ismertetik az új játékszabályokat, amelyek betartása esetén a kínai óriások viszonylag biztonságban érezhetik magukat – írja a South China Morning Post. A lap szerint a hatalom fő üzenete az, hogy növekedjenek a high tech óriások, és tegyék lehetővé a fogyasztás dinamikus emelkedését, amely azután magával húzná az egész kínai gazdaságot.
Közben ugyanis a pekingi vezetés a nagy lezárásokkal küszködik, amelyek több mint 180 millió embert érintenek, köztük a gazdasági főváros (Sanghaj) és a politikai központ (Peking) polgárait.
Már rég nem a Covid a legnagyobb ellenség a 25 milliós lezárt Sanghajban
Több mint 27 ezer új koronavírus-fertőzöttről számoltak be a hatóságok csütörtökön Sanghajban. A szám annak fényében óriásinak számít, hogy az elmúlt hetekben a pekingi vezetés a város először részleges, majd teljes lezárása mellett döntött. (A lezárás lépéseiről ide kattintva olvashat bővebben.)
"A Covid a fő bűnös, amely lefele húzza az egész gazdaságot" – állapította meg a Pekingben kiadott Global Times azt követően, hogy a hétvégén ülésezett a kommunista párt politikai bizottsága.
Hszi Csinping elnök már ezt megelőzően nagyszabású infrastruktúrafejlesztő programot jelentett be. Korábban az elnök az ilyesmit rábízta a miniszterelnökre, Le Kocsiangra, de tekintettel a helyzet súlyosságára, személyesen akart színre lépni.
Idén a kínaiak hivatalosan 5,5 százalékos gazdasági növekedést terveznek, de a Nemzetközi Valutaalap előrejelzése szerint jó, ha ebből 4,4 százalék valósul meg. Ez sem lenne rossz eredmény, de ősszel ülésezik a kommunista párt kongresszusa, melyen Hszi Csinpig elnök be akarja betonozni a hatalmát. Elődei két periódus után nyugdíjba mentek, de ő maradni akar. Ehhez pedig eredményeket kell felmutatni.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.