A szupermarketek előtt hosszú sorok kígyóznak, hiába biztosított mindenkit a kormány az élelmiszer-ellátás zavartalanságáról. A Kínát vaskézzel kormányzó kommunista párt számára nem lenne népszerű fordulat a főváros lezárása az őszi pártkongresszus előtt.
Peking tömeges tesztelésbe kezd, miután megugrottak a Covid-esetszámok. A kínai főváros legnagyobb kerületének számító Csaojang körzet 3,5 millió lakosát három körben fogják tömegesen letesztelni, miután 26 új esetet jelentettek ott a hétvégén, ami több mint a fele az összes pekingi megbetegedésnek. A jelenlegi hullámban eddig ez a legmagasabb szám – írja a BBC.
A hír hatására a lakosok megrohamozták a boltokat, hogy betárazzanak a legszükségesebb árucikkekből, a helyi sajtót pedig elárasztották az üres áruházi polcokat és kígyózó sorokat ábrázoló képek. Peking nagyobb élelmiszerüzletei meghosszabbították a nyitvatartási idejüket, hogy ki tudják szolgálni a megnövekedett igényeket.
"A legrosszabbra készülök fel" – nyilatkozta a Reutersnek egy egyetemista, aki villámgyorsan rendelt 5 kiló almát és 10 szendvicset. Pedig ő nem is ebben a kerületben lakik, hanem a szomszédban. Dehát Sanghajban is így kezdődött, azután fokozatosan az egész várost lezárták.
A városban amiatt aggódnak, hogy hasonló helyzet áll majd elő, mint Sanghajban, ahol a kijárási tilalom miatt 25 millió ember kényszerült az otthonában maradni.A március végén kitört járványhullám során 400 000 igazolt fertőzöttet találtak, és 51 haláleset történt. A várost teljesen lezárták, és a fertőzés visszaszorításának érdekében számos drasztikus intézkedést is bevezettek, többek közt azt is, hogy a fertőzött gyerekeket elválasztották a szüleiktől. Néhány kerületben akadozott az élelmiszer-ellátás és az orvosi ellátás is nehézkesen volt elérhető, amely a bezártsággal együtt zavargásokat szült a városban.
A helyi vezetés ott nem is javasolt teljes lezárást, de a pekingi központ felülbírálta őket mondván: a zéró tolerancia elve Kína gazdasági fővárosára is vonatkozik.
A pekingi vezetéshez közeli Global Times információi szerint most legalább az ellátásra ügyelnek: a pekingi friss gyümölcsöt forgalmazó vállalatokat arra utasították, hogy növeljék az ellátmányt az olyan létfontosságú termékekből, mint a hús, a tojás és a zöldség.
Áresés a tőzsdén
Hétfőn kétéves mélypontra csökkent a kínai blue chip részvények indexe. Az óriási – 4,9 százalékos -–egynapos csökkenést azzal magyarázzák, hogy nagyon sokan tartanak attól: Pekinget éppúgy lezárják majd, mint Sanghajt. A 11 milliós Vuhanban próbálták ki a kínai hatóságok a teljes lezárást, majd alkalmazták a 13 milliós Hszianban is. Csakhogy ezek vidéki nagyvárosok, ahol a kínai jóval fegyelmezettebbek. Sanghajban és Pekingben eléggé elterjedtek a nyugati szokások, és emiatt a lakosság nem hagyja szó nélkül a lezárás kényelmetlenségeit.
A Csaojang kerületben lakik a pekingi elit jelentős része, itt vannak jórészt a nagykövetségek is. Ipar nemigen van, de vállalati székház annál több. A pekingi hatóságok szerint a tömeges tesztelés segít majd megállapítani, hogy szükség van-e további intézkedésekre, például lezárásokra.
A pekingi betegségmegelőzési és -irányítási központ igazgatóhelyettese mindenesetre úgy látja: számítani kell az esetszámok növekedésére Pekingben az elkövetkező napokban.
Képünkön: tömeges tesztelés Csaojangban április 25-én
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.