Gazdaság hvg.hu 2022. április. 07. 10:24

Alig maradt pénz a jegybank kötvényprogramjában

A többször is megemelt kerettel működő Növekedési Kötvényprogram elsősorban a kormányközeli cégeket látta el olcsó forrásokkal, a program legnagyobb nyertese a 4iG volt, holott épphogy csak megfelelt a kritériumoknak.

Kevesebb, mint 40 milliárd forint maradt áprilisra a Magyar Nemzeti Bank (MNB) Növekedési Kötvényprogramjának (NKP) keretösszegéből – írja a Napi.hu. A program keretét a 2019-es indulása óta többször is emelték, legutoljára már 1550 milliárd forintra hízott, ám idén márciusra 1512,2 milliárd forint el is fogyott belőle.

A program lényege leegyszerűsítve annyi volt, hogy a benne résztvevő vállalkozásoknak lehetőségük nyílt kötvénykibocsátás útján olcsó és a piaci körülményeknél lényegesen jutányosabb feltételek mellett pénzhez jutniuk.

A programban ennek megfelelően a portál állítása szerint viszonylag ritka madár volt a nem bóvli besorolású kötvény (ilyen volt a Richter, a Magyar Telekom, az MVM Energetika, a CPI Hungary Investments Kft., illetve a Mol, a Flextronics és a GTC Magyarország, no meg természetesen anyacégeik révén a Mercedes és a Nestlé).

A program szereplői között elég sok kormányközeli céget találni, ilyen a most Jellinek Dániel érdekeltségébe tartozó Appeninn, ami korábban még Orbán Viktor vejének, Tiborcz Istvánnak a cége volt. De megtalálható itt a Szíjj László-féle Duna Aszfalt, a Garancsi céghálóból ismerős Market, illetve a Bárány László nevéhez kapcsolódó Baromfi-Coop Zrt. is, nem beszélve a B+N Referencia Zrt.-ről, amit Rogán Antalhoz és Tombor Andráshoz kötnek.

Az egész projekt legnagyobb nyertese azonban a Mészáros Lőrinc egykori üzlettársa, Jászai Gellért által vezetett 4iG volt, melynek kötvényeiből 85 milliárd forint értékben vásárolt be a jegybank.

zöldhasú
Hirdetés
hvg360 Tiszai Balázs 2025. január. 06. 09:30

MVM-terjeszkedés Romániában: a helyiek szerint Orbán most tolja be az országba Putyin trójai falovát

A magyar állami energiacég kivásárolja a német E.On-t Románia második legnagyobb gázcégéből. A helyi félelmek szerint, ha az üzlet lezárul, az MVM orosz gázzal fogja ellátni az ország háztartásainak csaknem felét, és ezzel nagyban erősödik Moszkva befolyása Bukarestben. A tranzakció 2025 első felében zárulhat, de még elkaszálhatják. Ennek az esélyét erősítheti az a sürgősségi rendelet, mellyel a román kormány megakadályozhatja a stratégiai fontosságú vállalatok “ellenséges” átvételét.