Az egyre növekvő anyagi terhek miatt egyre több tehenészet dönt úgy, hogy felszámolja az állományát, ami viszont kevesebb tejterméket jelent a piacon.
Komoly áremelkedéssel találják magukat szembe azok, akik valamilyen tejterméket szeretnének vásárolni a boltokban. Míg a 2,8 százalékos tehéntej árát megfogja az árstop, a többiét nem – számolt be róla az Agrárszektor.
A lap azt írja, hogy már 2021 végén is tudni lehetett, hogy az idei évben folytatódni fog a drágulás. A Tej Terméktanács akkor jelezte, hogy a bérköltségek és a munkaerőköltségek növekedése is komoly terhet ró a szektorra, de az sem segít, hogy folyamatos és két számjegyű ipari energiaár és egyéb költségnövekedés. Ez utóbbiak közé tartozik például
- a szennyvíz,
- az elektromos áram,
- a víz,
- a fuvardíj,
- az alkatrész,
- a tisztítószerek,
- a vegyszerek,
- a műtrágya,
- a gyógyszer, vagy épp
- a munkaruházat
árának növekedése is.
Emiatt többen döntöttek, döntenek úgy, hogy felszámolják a tehenészetüket, ami a tejtermelés csökkenését hozza magával.
A lap emlékeztet: az áremelkedést már a fogyasztók is érezhetik.
„Egy kilogramm zsíros, félkemény trappista sajtért 3100 forintot kell fizetni, a 700 grammos kiszerelés 2700 forintban kerül, míg a 185 grammos csomag 690 forintba”
– olvasható az Agrárszektor oldalán.
De szintén nőtt például a rögös túró ára is, ahol egy 250 grammos kiszerelésért márkától függően 430-510 forintot kérnek el. A tejföl ára márkától és kiszereléstől függően 129-1200 forint között vásárolható meg, a tejeknél pedig 210-540 forint közötti literárral kell számolnunk.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.