Kovács Gábor
Szerzőnk Kovács Gábor

Miután a Monetáris Tanács a kamatfolyosó kiszélesítésével megágyazott a kamatemelésnek a jegybank 0,5 százalékpontos emelést hajtott végre.

A megelőző héthez képest 50 bázisponttal magasabban, 5,85 százalékos kamattal hirdette meg a jegybank az egyhetes betéti tendert március 10-én. Mivel az egyhetes betét kamata jelenleg jóval meghaladja az alapkamat 3,4 százalékos szintjét, ez az irányadó ráta.

Két nappal korábban, kedden a Monetáris Tanács soron kívül (nem lett volna kamatmeghatározó ülés) 6,4 százalékra emelte a kamatfolyosó tetejét. Erre azért volt szükség, mert a jegybank igazgatósága a megelőző hét csütörtökén, március 3-án 75 bázispontos emeléssel 5,35 százalékos kamattal hirdette meg az egyhetes betéti tendert. Az emelés után az egyhetes betét kamata majdnem elérte a Monetáris Tanács által meghatározott kamatfolyosó tetejét, 5,4 százalékot. Vagyis ha a Monetáris Tanács nem tolta volna följebb a kamatfolyosót, akkor a mostani (március 10.) egyhetes betéti tenderen nem lett volna tér további kamatemelésre.

A terv szerint se március 10-én, se 3-án nem lett volna esedékes kamatemelés. A jegybank arra készült, hogy havonta egyszer emel az egyhetes betét kamatán 30 bázispontot, miután a Monetáris Tanács emelt az alapkamaton 50 bázispontot.

Virág Barnabás alelnök a Monetáris Tanács keddi ülése után arról beszélt, hogy a háború miatt az eddig vártnál magasabb lesz az infláció és lassabb a gazdasági növekedés. A forint ellen spekulálnak, de ez ilyen helyzetben természetes szerinte, és ez majd visszafordul, a kérdés, mikor.

A forint euróval szembeni árfolyama március 7-én hajszál híján 400-ig gyengült, ám onnan visszapattant, a következő napokban erősödött. Ebben szerepe lehetett a Monetáris Tanács lépéseinek és kommunikációjának is. Csütörtök reggel az árfolyam a 376-os szinten nyitott, onnan 380 fölé gyengült. Majd a kamatemelés után 378-ra erősödött.

zöldhasú
Hirdetés
hvg360 Ligeti Nagy Tamás 2025. január. 05. 19:30

"Nem csak egy eszköz, hanem ügynök" – Harari elmagyarázza, miért veszélyesebb a mesterséges intelligencia az atombombánál is

Miután az ember lassan beletörődik a múlt megváltoztathatatlanságába, és a jelenben nem igazán érzi jól magát, úgy döntött: a jövőt megtartja magának. Yuval Noah Harari izraeli történész új okoskönyvében az információs hálózatok fejlődését vizsgálva arra jut, lehet, hogy az emberiség történetét Valaki Más írja.