Gazdaság Kákos Anna 2021. december. 23. 18:30

A karácsonyi főzés, takarítás elől fürdőbe és az erdőbe menekülnek a magyarok

A nyári főszezon után decemberben utaznak a legtöbbet a magyarok, általában belföldre. A járvány miatt a szállodákban még mindig vannak szabad helyek, a hegyvidéki vendégházak viszont többnyire most is telt házasak a karácsonyi időszakra.

Karácsony 2021
Friss cikkek a témában

Magyarországon nyáron van a turizmus főszezonja, utána viszont decemberben mennek a legtöbben legalább egy éjszakát is magába foglaló utazásra, éves összesítésében – derül ki az Eurostat 2019-es statisztikájából. Ugyanez az adatsor azt is mutatja, hogy Európában legnagyobb számban a 25-34 év közöttiek utaznak el decemberben. Itthon a szálláshelyek ehhez képest teljesen vegyes vendégkorosztállyal találkoznak, azaz annyira

nem igaz, hogy csak a fiatalabbak menekülnek otthonról az ünnepek alatt.

A Magyar Szállodák és Éttermek Szövetsége szerint a járvány előtti években egyre népszerűbb lett a szállodákban töltött ünnepi időszak, ahol nem kell sem takarítani, sem pedig főzni, viszont a tavalyi évben a pandémia miatt elrendelt szállodalezárások ezt megszakították. Idén ismét nem alakult túl kedvezően a járványhelyzet a karácsonyi időszak előtt: a szövetség szállodáiban már novemberben számos lemondás volt, és a foglalások üteme is alacsonyabb a megszokottnál. A hvg.hu megkeresésére konkrét foglaltsági adatokat nem adtak ki az idei karácsonnyal kapcsolatban a szállodák, szabad helyek viszont még szinte mindenhova voltak.

MTI / MTVA / Róka László

Mivel az elmúlt másfél évben, a bizonytalan helyzet miatt az utolsó pillanatban döntenek a belföldi szállóvendégek, kiszámíthatatlan, hogy hány család vagy pár tölti szállodai feltöltődéssel az ünnepeket. Az viszont már most egyértelműen látható, hogy a 2019-es évi ünnepi időszakhoz képest idén is jóval alacsonyabb lesz a szállodák foglaltsága, ez sem az utazási kedv visszaesésének, hanem a romló járványhelyzetnek a következménye a szövetség szerint.

Az összkép annyira nem rossz: a nyári időszak a 2019 évi szinten alakult a fővároson kívüli szállodákban, és a szeptember, október is rendkívül erős forgalmat hozott. 2020-ban 4 hónap, 2021-ben 5 hónap bevétele esett ki, ám mivel a nyári hónapokban és az ősz első két hónapjában országos szinten jobb eredményt értek el a szállodák, mint 2020-ban, így az idei év biztosan jobb statisztikai adatokkal zárul, viszont a 2019. évi szinttől még jelentősen elmarad a teljesítmény.

A szállás.hu 2021. novemberi adatai alapján nagyjából háromszor többen foglaltak karácsonyi utazást idén, mint egy éve és a foglalások kilencven százaléka belföldi célú. Régiók terén a foglalásaik ötöde Észak-Magyarországra, 15,3 százaléka a Balatonra, 14,5 százaléka Nyugat-Dunántúlra és 13 százaléka pedig Budapest és vonzáskörzetébe szól. A foglalók nagyjából kétharmada tervezi hotelben tölteni az ünnepeket, 15 százaléka apartmanban, 13 százaléka vendégházban, 9 százaléka pedig panzióban. A portálon lefoglalt szállások 55 százaléka wellness-szolgáltatást nyújtó szálláshelyre szól, amiért egy főnek egy éjszakára átlagosan 15 ezer forintot kell fizetnie országos viszonylatban.

MTI / Varga György

Egy 2019-es, a koronavírus előtti kutatásban szinte ugyanez a szám jött ki a magyar emberek utazási szokásait illetően, mivel 55,4 százalék pihenni vágyott, az aktivitás fokozását pedig, mondjuk kirándulást, 47,2 százalék igényelte. A téli időszak programspecifikus foglalásaival ellentétben a főszezonban a magyarországi turizmust erős térbeli és időszakbeli koncentráció jellemzi, azaz az igénybe vett turisztikai szolgáltatások túlnyomó többsége Budapesten és környékén, valamint a Balatoni régióban van.

Magyarországon egyértelműen a wellness-szolgáltatást kínáló szálláshelyeket keresik leginkább télen a szabadidős céllal utazó vendégek, ezek között nincsenek kiemelt desztinációk. Sokszor a meghirdetett programok alapján döntenek a vendégek a vidéki szálláshelyek között, mivel a városi szállodákat kevésbé részesítik előnyben. Az mindenesetre egyre inkább számít, ha kimagasló minőségű egy szálláshely étterme, ha egy vacsorán kívül különböző beltéri és szabadtéri programokat is szervez, illetve hogy milyen sztárfellépőt hív meg szilveszterre.

AFP / Anne-Sophie Bost

„Nincsen szignifikáns különbség az utazók körében a téli ünnepek között kihasználtság szempontjából, karácsonykor és szilveszterkor is hasonló a szállások népszerűsége. A párok mellett rengeteg család, akár több generáció is együtt tölti az ünnepeket az otthontól távol” – közölte a Magyar Szállodák és Éttermek Szövetsége a hvg.hu-val. A vidékre látogató között nagy arányú a fővárosiak száma, de az ország többi régiójából is szívesen mennek máshová telelni az emberek. Az adatok alapján a legtöbb szállodában a törzsvendégek több mint 70 százaléka fővárosi.

Kutatásaink szerint a vendégházak a szállodákkal ellentétben többnyire telt házzal üzemelnek idén. Így van ezzel a mátrai Hanga Vendégház is. „A vendégek korosztálya nagyon változó, nyugdíjasoktól a kisbabás családokig szoktak itt üdülni az emberek. A karácsonyt és a szilvesztert mindig egy-egy csapatnak vagy családnak adjuk ki, mert nem jó idegeneket erre az időszakra összerakni. Ez nem egy szálloda, itt nehezebben fogadják el a különböző ízléseket. Tőlünk szinte csak kirándulni járnak az emberek az üdülés ideje alatt, wellnessezni elég ritkán, az erdőt jobban szeretik” – írták megkeresésünkre.

Az idei évben májusig gyakorlatilag semmilyen forgalmuk nem volt és a november sem alakult jól, a köztes szakaszban viszont visszatért a normálishoz a vendégek száma. „A karácsonyi időszak idén már megint olyan, mint amilyen lenni szokott, azaz telt házzal megyünk, és a szobák már jóval az ünnepek előtt elfogytak” – mondták.

zöldhasú
Hirdetés
Itthon Lőrincz Tamás 2024. december. 27. 14:45

Csaknem kétmilliárd forintot ér az a ház, amelyben Áder János él, tízmilliókat költöttek a volt elnök rezsijére állami pénzből

A volt köztársasági elnököknek visszavonulásuk után nemcsak „megfelelő” ingatlan, hanem egyéb költségtérítés is jár. A HVG információi szerint az Áder Jánoshoz köthető kiadásokra költötték a legtöbbet, de Schmitt Pál és Novák Katalin esetében is tízmilliók mentek el költségtérítésre.