Már 2021 szeptember végén módosultak az új lakás vásárlásakor érvényesíthető áfa-visszatérítés feltételei, amelyekkel 2022-es (illetve korábbi) vétel esetén sem árt tisztában lenni.
Milyen számlák után igényelhető vissza az áfa?
Jó tudni például, hogy ha a csok támogatásban részesülő a vételárban foglalt áfa egy részét már 2021. január 1-jét megelőzően megfizette az eladó részére, de a teljes vételárat még nem egyenlítette ki a visszatérítési kérelem benyújtásáig, a már megfizetett áfára illetően visszatérítést kaphat akkor is, ha a számlát még 2021. január 1-je előtt állították ki (feltéve, hogy a számlán az áfa 5 százalék volt).
Ugyanakkor a számlabemutatási kötelezettség teljesítésekor a 27 százalékos áfatartalmú számlák is figyelembe vehetőek, ha azokat lakóingatlannak nem minősülő, a lakás rendeltetésszerű használatához nem szükséges helyiségekről (például garázs, gazdasági épület, műhely, üzlet) állították ki. A 2021. január 1-jén vagy ezt követően igényelt adó-visszatérítésnél a számlabemutatás során figyelembe vehetőek a 2021. január 1-je előtt 27 százalékos áfamértékkel kiállított számlák is. (Ez alkalmazható a 2021. szeptember 29-én még folyamatban lévő eljárásokra is, ha 2021. szeptember 29-éig még nem folyósították a teljes támogatási összeget.)
Az adó visszatérítését akkor is lehet kérni, ha a családi otthonteremtési kedvezmény igénylését már 2021. január 1-je előtt benyújtották. Ilyenkor tehát nem feltétel a csok és az adó-visszatérítés egyidejű kérelmezése, és az sem számít, ha az adásvételi szerződés megkötésétől számított 180 nap már letelt.
Kik igényelhetik vissza az új lakás áfáját?
Az új lakások vásárlása, generálkivitelezéssel megvalósuló építése kapcsán felmerült áfa visszatérítését továbbra is csak azok a természetes személyek kérhetik, akik családi otthonteremtési kedvezményt is igénybe vesznek. Lehetőség van az adó-visszatérítésre az új lakások önerővel történő építése esetén is (ekkor a 2018. január 1-je után kiállított, 27 százalék áfatartalmú számlák vehetők figyelembe). Mindkét típusú támogatás csak a legfeljebb 150 m2 hasznos alapterületű új lakásra, illetve a legfeljebb 300 m2 hasznos alapterületű új, egylakásos lakóingatlanra alkalmazható.
A 2022-es adószabályokról, adóváltozásokról mindent megtudhat a HVG Adó 2022 különszámából. Megvásárolható az újságárusoknál vagy megrendelhető a kiadótól erre a linkre kattintva.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.