Miközben a kakaótermelés maga is jelentősen hozzájárul a klímaváltozáshoz, a jelenség vissza is hat a csokoládé alapanyagára. A klimatikus változások nyomán akár a felére is csökkenhet a kakaótermesztésre igazán alkalmas területek nagysága.
A kakaótermelés jelentősen hozzájárul a klímaváltozáshoz, de ennek hatásai vissza is szállnak az iparágra, derül ki a Másfélfok keddi elemzéséből.
Becslések szerint 1988–2008 között 2-3 millió hektárnyi erdőveszteséget írhattunk a kakaótermesztés számlájára, amivel az erdőirtás az egyik fő okozójának számít Nyugat-Afrikában. A kiirtott erdők helyén zajló monokultúrás ültetvényes kakaógazdálkodás nyomán romlik a talaj minősége, bizonytalanná válik a víz elérhetősége, eltolódik a csapadékeloszlás, csökken a biodiverzitás.
A kakaóültetvények terjedése emellett hozzájárul az erdőirtáshoz köthető szén-dioxid-kibocsátáshoz is. A csokoládé így nem is jelentéktelen karbonlábnyommal rendelkezik, amely elérheti akár a 19 kg CO2-ekvivalens/kg értéket is (összehasonlításként: a marhahús esetén ez az érték 60 kg CO2-ekvivalens/kg, a kukorica esetén 1 kg CO2-ekvivalens/kg, míg az almáé csupán 0,4 kg CO2-ekvivalens/kg). A csokoládé karbonlábnyoma magasabb, mint több tejterméké, egyes számítások szerint akár a baromfiét is meghaladja.
A macskafejű gömböc és a perverz öregember párbaja: a hvg.hu nagy csokimikulástesztje
Kövér László rémálma, Kásler Miklós álszakálla, az álcovidos tanítónéni rémképe - ilyen, ha közéleti újságírókat eresztünk össze nyolc csokimikulással. Teszt.
A kakaó ugyanakkor maga is rendkívül kényes a klimatikus viszonyok megváltozására. Érzékeny a csapadékmennyiségre, a talajminőségre, az aszályra. Ezek azonban a klímaváltozás nyomán kedvezőtlenül alakulhatnak, a lap szerint 2040-2069-re akár a jelenlegi értékek felére is csökkenhet a kakaótermesztésre alkalmas területek nagysága a jelentős termelőnek számító Elefántcsontparton és Ghánában is.
A lap szerint a klímaváltozás hatásainak mérséklése mellett alkalmazkodni kell a már bekövetkezett változásokhoz: például árnyékolni kell az ültetvényeket és diverzifikálni a monokultúrás gazdálkodást, hogy megelőzzék a hozamcsökkenést. Csakhogy megvan a kockázata, hogy a termelők újabb erdőirtásokkal próbálják biztosítani az exportot.
A vállalatok, forgalmazó cégek és a fogyasztók érdeke is, hogy fenntartható módon termesszünk kakaót és kereskedjünk vele, figyelmeztet a Másfélfok szakértője, aki szerint ezt úgy segíthetjük elő, ha a Fair Trade csokoládékat részesítjük előnyben.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.