Gazdaság MTI 2021. november. 22. 21:43

Moldovának két napja van fizetni, különben a Gazprom leállítja a gázszállítást

A MoldovaGaz vezetője megígérte, hogy még időben rendezik a részüket.

A Gazprom orosz gázipari vállalat hétfőn figyelmeztette Moldovát: leállítja a gázszállítást abban az esetben, ha Chisinau nem fizet a következő 48 órában.

Szergej Kuprijanov, az orosz cég szóvivője szerint Moldovának "teljesíteni kell a kifizetést" a kétoldalú szerződésben rögzített határidőkön belül, amelyek közül az egyik hétfőn járt le. A Gazprom ezért a szerződés alapján tájékoztatta a moldovai felet, hogy 48 órán belül leállítja a gázszállítást - idézte Kuprijanovot a TASZSZ orosz hírügynökség.

Moldovának október végén sikerült megállapodnia a Gazprommal a gázszállítási szerződés öt évvel történő meghosszabbításáról, a MoldovaGaz moldovai-orosz gázipari vállalat szerint ezer köbméterenként 450 dollár értékben.

A Gazprom szóvivője elmondta, hogy tekintettel az ország nehéz pénzügyi helyzetére, az orosz vállalat aláírta a szerződést, figyelembe véve a moldovai fél által szabott, csaknem összes feltételt, mindazonáltal egy fontos kikötést meghagyott: ennek értelmében pedig a kijelölt határidőre "száz százalékban" teljesíteni kell a kifizetést.

Az Interfax orosz hírügynökség szerint Vadim Cheban, a MoldovaGaz vezetője megerősítette: megkapták a tájékoztatást az orosz féltől, a cég pedig kifizeti a részét, és nem hagyja, hogy leállítsák a gázszállítást. Cheban szerint a kifizetésekben bekövetkező késés oka, hogy az új szerződéssel új tarifák léptek életbe.

zöldhasú
Hirdetés
hvg360 Tiszai Balázs 2025. január. 06. 09:30

MVM-terjeszkedés Romániában: a helyiek szerint Orbán most tolja be az országba Putyin trójai falovát

A magyar állami energiacég kivásárolja a német E.On-t Románia második legnagyobb gázcégéből. A helyi félelmek szerint, ha az üzlet lezárul, az MVM orosz gázzal fogja ellátni az ország háztartásainak csaknem felét, és ezzel nagyban erősödik Moszkva befolyása Bukarestben. A tranzakció 2025 első felében zárulhat, de még elkaszálhatják. Ennek az esélyét erősítheti az a sürgősségi rendelet, mellyel a román kormány megakadályozhatja a stratégiai fontosságú vállalatok “ellenséges” átvételét.