Átrendeződött a leggazdagabb kínai üzletemberek rangsorának élbolya. Leszállóágban van az alibabás Jack Ma és az ingatlanos Hui Ya Kan, feltörőben egy ásványvízkirály és a TikTokot birtokló ByteDance alapítója.
Nagyot nőtt egy év alatt a kínai dollármilliárdosok száma: idén 307-tel többen vannak, mint tavaly, vagyis 1185-re emelkedett számuk a sanghaji Hurum magazin által szerdán közzétett, a leggazdagabb kínaiakat rangsoroló listán. Így már ötször annyi milliárdos van Kínában, mint tíz évvel ezelőtt.
A leggazdagabb kínai 2021-ben Csung San-san, a Nongfu Spring palackozott ásványvizet gyártó cég alapítója lett, miközben az éveken át az első helyen álló Jack Ma, az Alibaba e-kereskedelmi óriásvállalat alapítója az ötödik helyre csúszott vissza.
A Nongfu Spring 67 éves alapítójának, vagyona idén 60,5 milliárd dollárra gyarapodott, miután tavaly tőzsdére bocsátotta ásványvízvállalata részvényeit, illetve a Beijing Wantai Biological Pharmacy Enterprise nevű, egészségügyi termékeket gyártó vállalatával jelentős hasznot húzott a világjárvány miatt megnőtt keresletből.
Jack Ma vagyona ezzel szemben 36 százalékkal esett vissza 2020-hoz képest, így jelenleg 39,6 milliárd dollárra taksálják. Az Alibabára különösen nagy nyomás nehezedett azóta, hogy Ma tavaly októberben bírálta a kínai szabályozási környezetet. A cég pénzügyi leányvállalataként működő Ant csoport részvényeinek tőzsdei bevezetését novemberben két nappal a nyilvános kereskedés megkezdése előtt függesztették fel a kínai hatóságok. A tervezett részvényjegyzés minden idők legnagyobb tőzsdei kibocsátása lett volna. Idén áprilisban pedig rekordösszegű – 18,2 milliárd jüanos (2,8 milliárd dollár) – büntetést szabott ki a kínai piacfelügyelet az Alibabára, amiért a vállalat a versenyszabályokat megsértve visszaélt monopolhelyzetével.
Több mint 800 milliárd forintos büntetést kapott az Alibaba Kínában
Rekordösszegű, 18 milliárd jüanos (mintegy 2,75 milliárd dolláros) büntetést szabtak ki az Alibaba kínai internetes kiskereskedelmi portálra Kínában, amiért a vállalat a versenyszabályokat megsértve visszaélt monopolhelyzetével.
A kínai hatóságok az Alibaba mellett a technológiai szektor többi nagyvállalatával szemben is szigorúbb fellépést tanúsítottak az utóbbi időben. A Tencent technológiai óriáscég alapítójának, Pony Mának (kínai nevén Ma Hua-teng) a vagyona szintén csökkent, 19 százalékkal a múlt évhez képest. Ő ezzel a tavaly elfoglalt második helyről a negyedik helyre csúszott vissza a Hurun-listán.
A ByteDance kínai technológiai vállalat 38 éves alapítója, Csang Ji-ming (címlapi képünkön Tim Cookkal az Apple vezérigazgatójával) ezzel szemben felfelé kapaszkodott: 52,8 milliárd dolláros vagyonával ő lett a második 2021-ben. A ByteDance tulajdonában áll a TikTok nevű, népszerű videómegosztó közösségi alkalmazás, valamint Kínában használt verziója, a Douyin.
A Hurun szerint idén fordult elő először, hogy a kínai gazdagok listájának első tíz helyezettje között nem szerepel a kínai ingatlanágazat egyetlen kiemelkedő alakja sem.
A kínai ingatlanpiacra az utóbbi időben rányomta bélyegét az ország második legnagyobb ingatlanfejlesztőjének, a China Evergrande csoportnak az eladósodása. A több mint 300 milliárd dollárnyi adósságot felhalmozó Evergrande alapítója, Hui Ka Yan (mandarin kínai nevén Hszü Csia-jin) a hetvenedik helyre csúszott vissza a listán a tavalyi, ötödik helyről, miután vagyona hetven százalékkal csökkent a vállalat nehézségei közepette. A Hurun Hui vagyonát 11,3 milliárd dollárra becsülte.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.