A Nemzeti Koncessziós Iroda arra hivatkozott a bíróság előtt, hogy döntés-előkészítő anyagokat kér a Transparency International Magyarország.
Első fokon pert nyert a Transparency International (TI) Magyarország a Nemzeti Koncessziós Iroda (NKI) ellen a sztrádatender ügyében – írja a Népszava.
Júniusban derült ki, hogy kiszervezné a kormány az összes autópályát, autóutat és gyorsutat 35 évre az M5-ös és M6-os autópályákról ismert ppp-konstrukcióban. A részleteket nem hozták nyilvánosságra, jelenleg az ezzel kapcsolatos közbeszerzési eljárás tárgyalásos szakasza folyik, a koncessziós iroda, pedig szeretné nyélbe ütni az év végéig az üzletet – írja a lap.
A kormány rendszerváltásra készül a magyar utakon
Az összes autópályát, autóutat és gyorsutat kiszervezné a kormány 35 évre az M5-ös és M6-os autópályákról ismert ppp-konstrukcióban. A részleteket nem hozták nyilvánosságra. A koncessziók felelőse ráadásul ősztől egy új, kormánytól független hatóság lesz, amelynek vezetőjét még a mostani miniszterelnök nevezheti ki 9 évre.
A Transparency még a tender kiíráskor fordult közérdekű adatigényléssel az NKI-hez, hogy mutassák be azokat a számításokat, amelyek alapján indokolható, hogy ilyen hosszú időre írnák ki a koncessziós szerződést, illetve azt is, hogy ez az időtáv megfelel az uniós irányelveknek. A hivatal elutasította a kérést arra hivatkozva, hogy döntés-előkészítő anyagról van szó, így az 10 évig titkos.
A bíróság ezzel szemben most úgy döntött, az NKI-nek nyilvánosságra kell hozni a háttéranyagokat, a sztrádakoncesszió kiemelt közérdeklődésre tart számot, ezért jogos közérdek, hogy a döntés hátterét is megismerhesse a közvélemény. Azt is vitatta a Fővárosi Törvényszék, hogy döntés-előkészítő anyagról lenne szó, mert már kormánydöntés született a tenderről.
Ha a kormány nem fellebbez, akkor egy hónapon belül meg lehet ismerni a kért dokumentumokat.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.