A gyümölcs nagy részét egyszerűen betárcsázzák a földbe.
Teljesen érintetlen dinnyeföldek vannak az ország több pontján, amit 0 forintért sem tudnak eladni – közölte a Magyar Dinnyetermelők Egyesülete. A Telex a Magyar Dinnyetermelők Egyesületére hivatkozva azt írja, hogy 10 ezer tonna mennyiséget meghaladó dinnye maradt a földeken, és jó részüket egyszerűen betárcsázták.
A válságos helyzet leginkább Szabolcs-Szatmár-Bereg és Hajdú-Bihar megyét érinti, a cikk szerint
több oka van a helyzet kialakulásának: az elavult termesztési technológia, az augusztus végi hideg és az átrendeződő világpiaci viszonyok.
Kerezsi Csaba, a Magyar Dinnyetermesztők Egyesületének alelnöke a lapnak elmondta, a termesztők 6-700 millió forintos veszteséget szenvedtek el. A problémát már jelezték Nemzeti Agrárgazdasági Kamarának, abban reménykednek, hogy kapnak valamennyi támogatást, hogy ellensúlyozzák a veszteségeiket.
A cikk szerint a magyar dinnyének az tett be, hogy egész Európában egyszerre érett be a gyümölcs, és a nagyobb magyarországi termőtájakon sem volt most akkora eltérés a beérési időkben, mint ahogy az megszokott. A piac egyszerre nem tudta felvenni a rengeteg dinnyét, ráadásul volt egy lehűlés augusztus közepén. Kerezsi szerint
a dinnye is olyan, mint a fagyi: ha nincs igazán meleg, akkor nem fogy.
Kerezsi szerint a piacot is jobban kéne szabályozni, sok a kupec, az álőstermelő és a feketén kereskedő, akik felnyomják a kiskereskedelmi árakat. A külföldi piacon is problémák vannak: az árversenyben rendre alulmarad a magyar dinnye.
Olyan gyorsan érleli a meleg a dinnyét, hogy később hiány is lehet belőle - videó a dinnyeföldekről
Hudák Tamás több mint 20 éve termel dinnyét a Békés megyei Nagykamaráson, már a nagyszülei is ezt csinálták. Csak dinnyetermelésből most sem lehet megélni, egyre gyakoribb, hogy a gazdák TSZ helyett, úgynevezett TÉSZ-be tömörülnek a túlélés érdekében. Ezek a szövetkezetek aztán hatékonyabban tudják eladni a dinnyét az áruházláncoknak.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.