Az alkatrészhiány és a beszállítói láncok akadozása miatt gyengélkedik a magyar ipar, de még így is viszonylag kis visszaeséssel megúszta a júniust.
A válságból gyorsan kilábalt a magyar ipar, de a viszonylag gyors talpra állás után már hónapok óta gyengélkedik – ez olvasható ki azokból az adatokból, amelyeket a Központi Statisztikai Hivatal ma közzétett.
Az egy évvel korábbinál a munkanaphatástól megtisztított adatok szerint 18,6 százalékkal nagyobb volt a termelés idén júniusban, mint 2020 júniusában, de mivel tavaly ilyenkor még csak jött ki a mély gödörből az ipar, érdemesebb azzal összehasonlítani, hogy idén májushoz képest 0,3 százalékkal csökkent a termelés. Jól látszik a grafikonon is, hogy tavaly ősz óta egy-egy kisebb kilengést leszámítva nem nagyon változik a teljesítmény.
Ez persze arra így is jó, hogy éves összevetésben nagyon nagy legyen a növekedés: 2021 első félévében összesítve 18,8 százalékkal volt nagyobb az ipari termelés, mint 2020 januárja és júniusa között. Ennyit jelent a bázishatás, most még egy pár hónapig az is gigantikus növekedést jelent év/év összevetésben, ha semmi különös nem történik – jól láthatjuk ezt majd akkor, amikor két hét múlva kiadják a második negyedéves GDP-növekedési számot.
Önmagában nem túl erős a teljesítmény, de ha megnézzük például a német ipari adatot, ott sokkal drasztikusabb visszaesést látni – így kommentálta a számokat Virovácz Péter, az ING elemzője. Mint írta, „mindeközben tudjuk, hogy az ellátási láncok továbbra is rendkívüli fennakadásokat mutatnak, így mindent egybevetve meglehetősen ellenállónak bizonyult a magyar ipar júniusban”. Az alkatrészhiány és a beszállítói láncok akadozása főleg az autóipart sújtja. Ez lehet a nagy probléma a következő hónapokban is, miközben annyi új gyártói kapacitás létesül, hogy azok még egy ennyire nehéz környezetben is felfelé húzhatják a teljesítményt. Így a szakértő szerint tartós, de mérsékelt növekedésre lehet számítani.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.