A fogyasztói bizalmi index négy hónap emelkedés után érezhetően csökkenni kezdett, az üzleti várakozások egy kicsit javultak. A GKI konjunktúraindexe összességében már ott tart, ahol a válság előtt, 2019 végén volt, de az áprilisi, példátlanul nagy emelkedés után az elmúlt hónapokban már csak kismértékű volt a javulás.
Az üzleti szférában júliusban szinte minden ágazat várakozása javult, az egyetlen kivételt az építőipar jelentette - áll a GKI most kiadott felmérésében. A legoptimistábbak az ipari cégek voltak. Ezeknél javultak a termelési kilátások, a rendelésállományok és a készletek, és csak egészen kis mértékben romlott az elmúlt időszak termelésének és az exportrendeléseknek a megítélése.
A válaszadók szerint a termelés bővítését ismét elsősorban a munkaerőhiány akadályozza.
Az építőipari vállalkozások kilátásai két hónapnyi stagnálás után júliusban érezhetően romlottak, négy havi mélypontjukra estek. Amint azt mi is részletesen bemutattuk, az építőipari cégek számára a legfontosabb növekedési korlát az anyag- és kapacitáshiány lett.
A betonnak már napi árfolyama van az építkezéseken, és a kivitelező is inkább bukik, de kiszáll
A hazai bányákból kitermelt és feldolgozott kavics, sóder és homok árrobbanása nem magyarázható a világpiacon tapasztalt vasipari és faáruk áremelkedésével - magyarázta a Magyar Nemzetben Nagy Márton, aki szerint a pénteken felsoroltakon kívül más termékekre is kivethetnek extraprofitadót.
A kereskedelmi bizalmi index lassan araszol felfelé, de már harmadik hónapja haladja meg a járvány előtti szintet. Javult az eladási pozíció és a rendelések megítélése, ám a készleteké kissé romlott. A szolgáltatói bizalmi index az előző havi stagnálás után júliusban ismét nőtt. Az általános üzletmenet megítélése jobb lett, a forgalmi várakozások viszont kissé gyengültek.
Az üzleti szféra foglalkoztatási hajlandósága az áprilisi látványos javulás óta lassan, de folyamatosan romlik, de így is minden ágazatban több cég készült a létszám bővítésére, mint csökkentésére.
Ez nem azt jelenti, hogy általánosak lennének a bajok: júliusban ezen a téren a romlást gyakorlatilag teljes egészében az magyarázta, hogy az építőipar lehúzta a mutatót. A lakosság munkanélküliségtől való félelme azonban négy hónapos javulás után júniusban és júliusban is erősödött.
A legtöbb cég áremelésre készül, ráadásul a korábbinál is nagyobbra. Az egyetlen kivételt a kereskedelem jelenti: ugyan ott is drágulás várható, de legalább nem nagyobb ütemben nőnek az árak, mint eddig.
A magyar gazdaság jövőjének megítélése az üzleti szférában az átlagos mutatót nézve nem változott, de máris más az összkép, ha hozzátesszük: ezen belül az iparban jelentősen romlott, a kereskedelemben viszont sokat javult.
A lakosság véleménye azonban érezhetően kedvezőtlenebb lett.
A GKI fogyasztói bizalmi index értéke júliusban négy hónap emelkedés után kissé csökkent, de így is a válság előtti szintje közelében maradt. A lakosság saját pénzügyi helyzetének alakulását az előző hónaphoz képest enyhén romlónak, de a válság előtti szintet elérőnek, a megtakarítási képességét pedig kissé javulónak értékelte.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.