Gazdaság Lengyel Miklós 2021. június. 22. 18:30

Bezártak a bitcoinbányák Kínában

Csökken a kriptodeviza árfolyama.

A bitcoinbányák több mint 90% fejezte be működését, miután Szecsuán tartományban a legnagyobb szerverparkokat egy rendelettel becsukták. Ezzel a világ bitcoinbányászatának egyharmada ért véget - írja a pekingi Global Times.

"Zárul a kijárat, ezért rohamtempóban visszük a bányászati felszereléseket külföldre. A célpont Oroszország és az USA" - mondja egy póruljárt vállalkozó, aki azt hitte, hogy Szecsuán tartomány kivétel marad, hiszen sokat profitált a bitcoinbányászatból. A központi irányelvek azonban itt is érvényesültek: a vállalkozóknak távozniuk kell, méghozzá jókora veszteséggel.

A nagy bitcoinbányászati társaságok 24 óra leforgása alatt 20-40%-os veszteséget könyvelhettek el. A bányagépek piacán is visszaesés várható hiszen a csőd szélén álló vállalkozók megpróbálják értékesíteni a feleslegessé vált felszereléseket, de a kereslet langyosnak sem igen nevezhető.

Peking a nemzetközi trendet követi

Már májusban magasrangú kínai tisztviselők közölték: a hatalom véget kíván vetni a kriptomániának, ezért lesújt a bitcoinra. Vang Peng professzor, aki a Népi egyetemen Pekingben tanítja a mesterséges intelligenciát, elmondta a Global Timesnak: az egész világon mindenütt szigorítják a digitális pénz forgalmát, hogy csökkentsék a kockázatot. Ezenkívül fennáll a pénzmosás veszélye is, melyet meg akarnak szüntetni. Főként pedig meg akarják akadályozni, hogy vállalkozó szellemű egyének a saját kockázatukat kiterjesszék az egész társadalomra.

A kínai lépések is hozzájárulhattak ahhoz, hogy a bitcoin értéke jelentősen csökkent az utóbbi időszakban: jelenleg 30 ezer dollár körül jelzik a kriptodevizát, amely az év elején 50 ezer környékén is megfordult.

zöldhasú
Hirdetés
hvg360 Ligeti Nagy Tamás 2025. január. 05. 19:30

"Nem csak egy eszköz, hanem ügynök" – Harari elmagyarázza, miért veszélyesebb a mesterséges intelligencia az atombombánál is

Miután az ember lassan beletörődik a múlt megváltoztathatatlanságába, és a jelenben nem igazán érzi jól magát, úgy döntött: a jövőt megtartja magának. Yuval Noah Harari izraeli történész új okoskönyvében az információs hálózatok fejlődését vizsgálva arra jut, lehet, hogy az emberiség történetét Valaki Más írja.