Ötnapos ünnep lesz május első hetében az 1,4 milliárd lakosú országban, ahol már maguk mögött hagyták a koronavírus-járványt. Két év után ez lesz az első ünnepi hét, amikor már nem korlátozzák vírusszabályok az utazást.
A kínai turistairodák abban bizakodnak, hogy idén sikerült megdönteni a 2019-es rekordokat, amikor több mint 117 milliárd jüan (több mint 18 milliárd dollár) volt a májusi ünnepi hét bevétele a turizmusból. A repülőjegyek foglalása mindenesetre meghaladja a 2019-es szintet, méghozzá 23 százalékkal. Ha az útra kelő kínaiak száma valóban eléri a 200 milliót, akkor megdőlhetnek a rekordok.
"Tavaly Kína pozitív növekedést könyvelhetett el, de a turizmus nagyon lemaradt. Idén viszont felzárkózhat a fogyasztással együtt "- nyilatkozta Cong Ji tiencsini közgazdász professzor a pekingi Global Timesnak.
És hogy mit akarnak a helyiek megnézni? Pekingben a Kukung, a császári palota a legfőbb turista célpont, ahova május negyedikéig már minden belépőjegyet eladtak. Vuhanban, ahonnan a korona vírus járvány elindult, a Sárga Daru torony a legnagyobb látnivaló: eddig már több mint 10 ezer jegyet adtak el. A helyi turistairodák abban reménykednek, hogy megduplázzák a tavalyi forgalmat, de ez még mindig csak a 80 százaléka lenne a 2019-esnek.
A nyugati Hszincsiang-ujgur tartományban is sok turistára számítanak. A drónos vadászat különösen népszerűnek számít. A pekingi Global Times azért emelhette ki ezt a tartományt, mert a külföldi sajtóban gyakran bírálják Kínát az ujgurok elnyomása miatt.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.