Többen nem állandó lakhelyként, hanem tartózkodási helyként jelölték meg a várost, amely lakossága így épphogy 25 ezer fölé emelkedett.
Mivel Siófok lakossága a Belügyminisztérium nyilvántartása alapján 25 043 fő, a balatoni város nem kaphatta meg a koronavírus miatti kormányzati elvonások után a 25 ezer alatti településeknek járó automatikus és teljes kompenzációt – írja a Népszava.
Lengyel Róbert, Siófok polgármestere viszont azt közölte a lappal, hogy a közhiteles adatok szerint a város jelenlegi lakosságszáma 244-gyel kevesebb, azaz 24 801 fő. A Belügyminisztérium adataitól való eltérés azért van, mert a BM nemcsak az állandó lakosokkal számol, hanem azokkal is, akik tartózkodási helyként jelölték meg az adott települést.
Így tulajdonképpen 44, tartózkodási helynek Siófokot megjelölő lakoson múlt, hogy a város elesett a teljes kompenzációtól. A polgármester elmondása szerint ez nagyjából egymilliárd forintos kiesést jelent a városnak.
Siófok lakosságszáma azt is jelenti, hogy a városnak az ellentételezésről a közelmúltban kinevezett, vidéki településekkel folytatott egyeztetésekért felelős miniszteri biztossal, Balla Györggyel kell tárgyalnia, aki külön-külön egyeztet a 25 ezer fő feletti vidéki településekkel.
A legutóbbi tárgyalás Lengyel Róbert szerint nem volt sikeres. A polgármester a Népszavának elmondta, hogy az egyeztetésen kiderült, hogy a működési költségeikhez, vagyis többek között az óvodák, bölcsődék fenntartásához, az orvosi ügyelet működtetéséhez vagy a helyi tömegközlekedéshez nem kaphatnak plusz pénzt. Hozzátette, hogy egyes fejlesztéseket támogat a kormány, de nem feltétlenül anyagilag, hanem engedélyezi bankhitelek felvételét.
"Rendesen megizzasztottak" - folytatódott a húzd meg-ereszd meg a kormány és az önkormányzatok között
Érd tavaly, év végén számított rá, hogy jut neki legalább 800 millió forint a kormányzati támogatásokból, de végül állami támogatás nélkül maradt. A 75 ezres város polgármestere, Csőzik László több, 25 ezer lakosnál nagyobb település polgármesterével együtt azért ment ma a Miniszterelnöki Hivatalba, hogy a kieső iparűzési adóbevétel kormányzati kompenzálásáról tárgyaljon Balla György fideszes miniszteri biztossal.
Ahogy arról a hvg.hu beszámolt, hasonló ajánlatot kapott Fülöp Zsolt, Szentendre, de Nyirati Klára, Baja ellenzéki polgármestere is, aki azt írta a Facebookon, hogy csak fejlesztésre fordítható hitelben gondolkodhatnak, a teljes hipa-kompenzációról nem is álmodhatnak.
Lengyel Róbert elmondta még, hogy az előző egyeztetésen még arról volt szó, hogy április elején dönt a kormány a kompenzációról, most viszont az derült ki, majd csak májusban lesz döntés.
Orbán Viktor miniszterelnök december 19-én jelentette be, hogy a kis- és középvállalkozásoknak elengedik a helyi iparűzési adó (hipa) 50 százalékát. A törvény szerint a 25 ezresnél népesebb településekkel – az országban 24 van – külön tárgyal a kormány a kompenzációról.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.