Későn született meg magyar minimálbér-emelés, az uniós, euróalapú összehasonlításban még a januári, vagyis a tavalyi érték szerepelt. A csekély, 4 százalékos emelés miatt azonban ez épp csak annyit jelent, hogy a magyar és a román minimálbér most fej-fej mellett állnak. Amíg a forint árfolyama tovább nem romlik.
Bulgária után Magyarországon a legalacsonyabb a minimálbér az Európai Unióban – írta meg a hvg.hu az uniós statisztikai hivatal, az Eurostat összesítése alapján. Az Eurostat múlt héten közölt adatai szerint Bulgáriában 332 euró, Magyarországon 442 euró a minimálbér, ezzel hazánkban a második legalacsonyabb a minimálbér az EU-ban. Romániában 458 euró, de Horvátországban, Lengyelországban és Szlovákiában is magasabb a minimálbér, utóbbi országban 623 euró, azaz majdnem kétszáz euróval több, mint Magyarországon.
Az Eurostat adatai szerint a legmagasabb Luxemburgban (2202 euró), de Írországban (1724 euró), Hollandiában (1724 euró), Belgiumban (1626 euró) és Németországban (1614) is elég magas.
Az egyes országok árszínvonalai közti különbségeket kiküszöbölő vásárlóerő-paritáson nézve a helyzet valamivel jobb, így nézve azért akad négy ország, ahol a magyarnál kevesebbet ér az ottani minimálbér.
Az Eurostat által közölt számok egy kicsit csalókák, ugyanis a januári állapotokat tükrözik. Márpedig Magyarországon idén csak január végén sikerült megállapodni a minimálbérről, a 4 százalékos emelés február 1-ével lépett hatályba. Az emeléssel a bruttó 161 ezer forintos minimálbér 167 400 forintra nőtt.
Más szóval az Eurostat közleményében szereplő adatok a 2020-as magyar minimálbért teszik a 2021-es román, lengyel stb. minimálbérek mellé.
Azonban mielőtt azt gondolnánk, hogy ez jelentős különbség forrása: hát nem az.
A 4 százalékos emelés egyáltalán nem nagy, azt tekintetbe véve a helyzet annyiban más, hogy euróban számolva a román minimálbér nem rázta le a magyart, hanem fej-fej mellett vannak.
Ezzel együtt is a(z euróban számolt) magyar minimálbér legföljebb a harmadik legkisebb az EU-ban. Még épphogy – a forint euróhoz viszonyított rohamos leértékelődése miatt ugyanis bármiféle emelés vagy csökkentés nélkül szakad le. Ami azt illeti,
a(z euróban számolt) román minimálbér már 2020 második félévében lehagyta a magyart, és ennek semmi más oka nem volt, mint a forint árfolyamának zuhanása.
A 4 százalékos magyarországi emelés figyelembe vétele a vásárlóerő-paritásos összehasonlításban sem okoz számottevő különbséget, azzal együtt a magyar minimálbér még mindig hátulról az ötödik legkevesebbet éri, csak épp közelebb van a cseh értékhez valamivel.
Az elmúlt évekre visszatekintve jól látható, hogy
a másik három visegrádi ország euróban számolt minimálbére nagyjából együtt mozgott, a magyar azonban leszakadt azoktól, és immár a romániaival versenyez.
Ehhez a forint árfolyamának alulteljesítése mellett a drasztikus romániai minimálbér-emelések is kellettek.
Vásárlóerő-paritáson nézve az egész elmúlt évtizedben a lengyel minimálbér értéke volt a megmagasabb, míg a cseh és a magyar tandemben mozogtak. Épp csak közben alaposan beelőzte őket a román. Romániában alacsonyabb az árszínvonal mint Csehországban vagy Magyarországban, ezért nőhetett ilyen látványosan az ottani minimálbér értéke.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.