Miközben a reálgazdaság mélyrepülése százmilliók életszínvonalát vitte padlóra, a Forbes milliárdos listájának éllovasai annyi pénzt zsebeltek be, amennyiből vígan kifizethetnék az egész világ oltási kampányát – írja az Oxfam davosi konferenciára időzített jelentésében.
A tőzsdék szárnyalnak, a gazdagabbak így még vagyonosabbak lettek – ez a legfontosabb megállapítása az Oxfam idei jelentésének, melynek megjelenését a hagyományosa davosi (idén virtuális) világgazdasági fórumra időzítették. A segélyszervezet figyelmeztet: az elmúlt évben óriási mértékben fokozódott az egyenlőtlenség, nem véletlen, hogy idén jelentésük címének ezt adták: "Egyenlőtlenség vírus".
Ami a szerencséseket illeti: Elon Musk vagyona 129 milliárd dollárral nőtt a Covid–19-világjárvány idején – állapította meg a Forbes. Jeff Bezos, az Amazon tulajdonosa és főnöke 78 milliárd dollárt szerzett, míg Mark Zuckerberg, a Facebook alapító atyja 45 milliárd dollárt zsebelt be. Európa leggazdagabb embere, Bernard Arnault sem panaszkodhat: 75,9 milliárd dollárt inkasszált a világjárvány idején. Nem jártak rosszul Kína és India szupergazdagjai sem. A világ tíz legvagyonosabb embere összesen 540 milliárd dollárral növelte vagyonát a járvány idején, vagyis 2020. március 18. és az év vége közötti időszakban. Ehhez képest az EU 90,3 milliárd eurót tudott elkülöníteni a járvány negatív hatásainak kiküszöbölésére a munkaerőpiacon.
A másik oldalon tehát ott vannak a munkavállalók, akik szinte kivétel nélkül pórul jártak. "A gazdaságok a szupergazdagok irányába áramoltatják a pénzt, pedig ők már amúgy is luxusban élnek miközben azok, akik a frontvonalban küzdenek a pandemia ellen, küszködnek azért , hogy a számláikat ki tudják fizetni és ételt adjanak a családjuknak" – hívta fel a figyelmet Gabriela Bucher. Az Oxfam igazgatója elmondta, hogy a Világbank külön számukra gyűjtött adatokat az egész világon a szegénységről és megdöbbentő következtetésekre juttottak ezekből. A legrosszabb forgatókönyv szerint:
2030-ban több lesz a szegény, mint most.
Ez azt jelentheti, hogy 3,4 milliárd embernek kell napi 5,5 dollárból vagy kevesebből megélnie. Súlyosbítja a helyzetet, hogy nagyon egyenlőtlenül oszlik meg a szegénység: a nőknek és a társadalmi kisebbségeknek jóval nagyobb esélyük van arra, hogy ne tudjanak kitörni szerencsétlen helyzetükből.
Az Oxfam igazgatónője ezért felhívta a kormányokat, hogy tegyenek meg mindent azért, hogy a szegények is hozzájussanak a védőoltáshoz és az egészségügyi ellátáshoz a pandemia idején. Ugyanilyen fontosnak nevezte azt, hogy álláshoz jussanak azok, akik a világjárvány miatt kikerültek a munkaerőpiacról.
Az Oxfam vezetői is résztvesznek a davosi virtuális csúcson, amely a Trump utáni világban keresi a kiutat a világjárvány következtében kialakult globális válságból.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.