A fociban, a kézilabdában és a kosárlabdában a kormány módszertani központokat jelölt ki az utánpótlás-nevelés támogatására. A fociban a felcsúti akadémiát. Titkolják, hogy mennyi pénzért, és miért pont őket.
Az Orbán Viktor által létrehozott, a Puskás Akadémiát működtető Felcsúti Utánpótlás Neveléséért Alapítványt jelölte ki a kormány a fociakadémiák akadémiájává – vagyis azzá a „módszertani központtá”, amely a többi akadémiának, illetve a teljes hazai utánpótlás-nevelésnek mutatja az utat, szakmai támogatást és továbbképzéseket nyújt.
A kormány még októberben tette le a módszertani központok jogszabályi alapköveit három látványcsapatsportban – a foci mellett a kézilabdában és a kosárlabdában –, majd a december végi rendeletcunamiban finomított a szabályokon, és megnevezte a központoskodással megbízott intézményeket. A központok működéséről szóló jogszabályok élesek, az intézményekkel a keretmegállapodásokat a minisztérium megkötötte – közölte a HVG-vel az illetékes tárca, az Emberi Erőforrások Minisztériuma (Emmi).
A minisztérium sajnos nem árulta el, hogy az adófizetőknek mennyibe kerül a módszertani központok működése – akadémiai források szerint a keretmegállapodásokban egy fix összeg szerepel, a három módszertani központnak ebből kell megoldani a feladatokat. A módszertani központnak kijelölt akadémiák kiválasztása persze hungarikum, az eljárás nem volt nyilvános, sőt abba a szakszövetségeket sem vonták be. Az eredeti októberi kormányrendelet szerint egész egyszerűen a sportért felelős miniszter jelölte volna ki a központokat. Ez a december végi kijelölésre annyiban módosult, hogy a miniszter javaslatára a kormány (Orbán Viktor s.k., miniszterelnök) jelöli ki a központokat. Úgy tudjuk, a módszertani központok ötlete a kormány fejéből pattant ki, nem az akadémiák vagy a szövetségek lobbiztak ezért.
A cikk teljes terjedelmében az e heti HVG Gazdaság rovatában, illetve online a hvg360-on olvasható.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.