Bővült azok köre, akik állami támogatást nyertek turisztikai beruházásokra a Magyar Turisztikai Ügynökségen keresztül.
Nemrég 173-ról 181 oldalasra bővült az a dokumentum, amelyben a Magyar Turisztikai Ügynökség (MTÜ) által kiosztott, vissza nem térítendő állami támogatások kedvezményezettjei szerepelnek – vette észre a 24.hu. A lap a 300 milliárd forintos keretösszegű Kisfaludy Turisztika Fejlesztési Program frissített táblázatából számos olyan bejegyzést emelt ki, amelyek arról tanúskodnak, hogy kormánypártokhoz közeli vállalkozások, önkormányzatok jelentős összegeket nyertek el.
Kiderült például, hogy 1,5 milliárdos állami támogatásból építheti újjá a badacsonytomaji Hotel Volánt az a cég, amelynek két többségi tulajdonosa van. Az egyik Fellegi Tamásnak, a második Orbán-kormány nemzeti fejlesztési miniszterének, a másik pedig Petneházy Dávidnak, a korábbi szabolcsi Fidelitas-elnöknek az érdekeltségébe tartozik.
Orbán Viktor volt tanára építési projektbe vág a Balatonnál
Fellegi Tamás korábbi miniszter társaival új céget alapított egy badacsonytomaji beruházás szervezésére.
- A korábban a Miniszterelnökséget vezető miniszter, Lázár János jelenleg a Nemzeti Ménesbirtok és Tangazdaság Zrt.-t irányító kormánybiztosként dolgozik, a ménesbirtok pedig 840 millió forint támogatást kapott, a Hotel Nonius felújítására.
- A korábbi rádiós, Rókusfalvy Pál cégének 400 millió forint közpénzt ítéltek meg az etyeki Rókusfalvy Fogadó kapacitásbővítésére és szolgáltatásfejlesztésre.
- Mocsai Lajos feleségének cége 60 millió forintot kapott a Bánó Birtok turisztikai fejlesztésére.
Szép számmal talált a támogatásból részesülő fideszes önkormányzatokat is a 24.hu. Közülük például Esztergom a városháza homlokzatának felújítására 1,1 milliárd forinthoz jutott, további 5-ből pedig többek között élményfürdőt újíthat fel. Csurgó szállodafejlesztésre költhet 3 milliárdot, Csorna pedig a termálfürdő értékmentő revitalizációját végezheti el 2,2 milliárdból.
* * * Támogatott hitel vállalkozások számára
A Széchenyi Kártya Program némileg megváltozott feltételekkel, Széchenyi Kártya Program MAX+ néven folytatódik 2023-ban. Ennek köszönhetően év végéig fix 5 százalékos kamat mellett kaphatnak kölcsönt céljaik megvalósításához a vállalkozások. Ez a jelenlegi piaci kamatozású vállalkozói hitelekhez képest 12-18 százalékos kamatelőnyt jelent. A Bankmonitor Széchenyi Hitel kalkulátorával a vállalkozások ellenőrizhetik, hogy milyen támogatott hitelt igényelhetnek.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.