Gazdaság hvg.hu 2020. december. 08. 18:57

Másfélszer annyian vallották magukat munkanélkülinek, mint ahányan hivatalosan azok voltak

Nagyon nagy az eltérés a munkanélküliségi statisztika és az önbevalláson alapuló adat között.

Közel 160 ezer ember volt Magyarországon a járvány első hullámának végén, aki munkanélkülinek vallotta magát, de hivatalosan nem számított annak – olvasható ki a Központi Statisztikai Hivatal most kiadott számaiból, amelyeket a Portfolio vett észre.

A KSH hónapról hónapra kiadja a gyorstájékoztatóját a munkanélküliségről, emellett azonban közzéteszi jóval később az önbevalláson alapuló statisztikáját is. A kettő közötti fő különbség az, hogy a gyorstájékoztatóban módszertani okokból azok, akik nem tudtak regisztrálni munkanélkülinek, vagy akik nem tudnának azonnal munkába állni, nem munkanélkülinek, csak inaktívnak számítanak, míg az önbevallásos statisztikában már ők is munkanélküliként jelennek meg. Márpedig a járvány alatti korlátozások miatt nagyon sokan tartoznak ebbe a körbe.

A KSH most a júniusi önbevallásos adatokat adta meg, ezekben közel 400 ezren vallották magukat munkanélkülinek, miközben hivatalosan csak 240 ezren voltak azok.

Ha a foglalkoztatottsági és a munkanélküliségi számokat egymás mellé tesszük, hasonló trend látszik most, a második hullám idején is: szeptemberről októberre 23 ezerrel csökkent a munkanélküliek száma, miközben 31 ezerrel csökkent a foglalkoztatottaké is.

zöldhasú
Hirdetés
Kult Sztupa Melitta Boglárka 2025. január. 08. 19:48

„Varázslatos, de nehéz is látni, hogy valaki, akit már ennyire szeretsz, rohan be sírva az erdőbe, te meg ott vagy kamerával a kezedben”

Felépülő függőkről szól Miklós Ádám negyedik, egész estés dokumentumfilmje, a Varsói Nemzetközi Filmfesztiválon a zsűri különdíját elnyerő Mélypont érzés. A filmben megismerhetjük Borókát, a nehéz családi háttérrel rendelkező gimnazista lányt és Szilvesztert, a fiatal, szexualitásával küzdő férfit, akik a budapesti Megálló Csoport Alapítvány foglalkozásain vesznek részt. A Megálló reintegrációs közösségi házában olyan innovatív módszereket alkalmaznak terápiás céllal, mint amilyen például a sziklamászás. Erről is kérdeztük a film alkotóját, de szóba kerültek még a dokumentumfilmezés etikai dilemmái, a filmesek felelőssége, a függőség társadalmi megbélyegzettsége, valamint a mentális egészségünkkel való törődés jelentősége.