Egyetlen ország sincs Közép- és Kelet-Európában, amelynek esélye volna a Fitch Ratingsnél a felminősítésre, a lejjebb sorolás hét államot fenyeget, mi nem vagyunk köztük.
A 22 közép- és kelet-európai ország közül hétnek az adósbesorolására van érvényben leminősítés lehetőségét jelző negatív kilátás, 15 kilátását minősítik stabilnak, közöttük Magyarországét is, de nincs olyan gazdaság a térségben, amelynél esély volna a felminősítésre - áll a Fitch Ratings kedden Londonban ismertetett éves tanulmányában.
A közép- és kelet-európai feltörekvő gazdaságok államadós-besorolási kilátásainak megoszlása tíz éve nem volt annyira kedvezőtlen, mint most.
A hitelminősítő szerint erőteljes jövő évi gazdasági növekedést valószínűsítenek a koronavírus-járvány elleni küzdelemben elért orvosi vívmányok, valamint az a tény, hogy a járvány megfékezését szolgáló szakpolitikai intézkedések jövőre várhatóan már kevésbé károsítják a térségi gazdaságokat, mint az idén.
Az élénkítő költségvetési kiadásokat a térségi országok 2021-ben valószínűleg visszafogják, és ez az ideinél kisebb deficiteket eredményez majd, az azonban valószínűtlen, hogy a közép- és kelet-európai kormányok markánsabb költségvetési szigorításba kezdenének - áll a Fitch Ratings tanulmányában.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.