Karácsony Gergely korábban arról írt: 150 milliárdos mínuszban vannak.
A koronavírus negatív hatásainak csökkentése érdekében gyűjtést szervezett a főváros. A vonatkozó honlap szerint az adakozók eddig 536 681 167 forinttal segítették Budapest járvány elleni harcát. A pénzt tesztek beszerzésére a pedagógusok, az oktatást segítő munkatársak és a különösen veszélyeztetett szociális és hajléktalanellátásban dolgozók és az ellátottak számára, valamint segédeszközök és védőfelszerelések beszerzésére, és a fővárosi és kerületi fenntartású egészségügyi- és a szociális ellátórendszer támogatására fordítják.
“A segítségnyújtást, a gondoskodást kötelességünknek tekintjük, még abban a helyzetben is, amikor a főváros anyagi lehetőséget nagyon jelentős mértékben tépázta meg három dolog: a járvány, a gazdasági válság és a kormányzati elvonások” – olvasható a honlapon.
Az ügy előzménye még, hogy Orbán Viktor miniszterelnök egy vele készült interjúban azt mondta: a fővárosnak van szabadon felhasználható 100 milliárd forintja, amit Budapest megsegítésére kellene költeni. Karácsony Gergely főpolgármester egy hosszabb Facebook-bejegyzésben reagált a kormányfő szavaira, hangsúlyozva, hogy
nemhogy 100 milliárdja nincs Budapestnek, de 150 milliárdos mínuszban van.
“A járvány és gazdasági visszaesés hatásain túl, ebben tetemes részt tesznek ki a kormányzati megszorítások. Márpedig akinél a pénz, annál a felelősség” – írta akkor a főpolgármester, majd javasolta, hogy “az EU helyreállítási alap csillagászati összegeinek felét a kormány adja tovább lakosságarányosan az önkormányztatoknak, akik – pártállástól függetlenül – sokkal hasznosabban fogják ezt felhasználni, mint a kormány”.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.