Az Átlátszó nyár óta igyekezett megtudni, kinek és mennyit fizetettek a mobil járványkórházért. Az adatokat most adták ki.
Bruttó ötmilliárd forintért húzta fel a Mészáros Lőrinc érdekeltségébe tartozó ZÁÉV Építőipari Zrt., valamint a miniszterelnök vejéhez, Tiborcz Istvánhoz köthető West Hungária Bau (WHB) Kft. a kiskunhalasi járvány- (másik nevén a Covid-) kórházat – írta az Átlátszó az Állami Egészségügyi Ellátó Központtól (ÁEEK) kapott hivatalos adatok alapján.
A lap közérdekű adatigénylés útján jutott a papírokhoz, amiért fizetniük is kellett. Az ügyintézés nem ment gyorsan:
- először a Büntetés-végrehajtás Országos Parancsnokságánál (BvOP) érdeklődtek, még júniusban, amely azt közölte, hogy ők nem az illetékesek.
- A lap ezután az Emberi Erőforrások Minisztériumához (Emmi), a Miniszterelnökséghez, és a Belügyminisztériumhoz (BM) fordult, de innen is ugyanazt a választ kapták: ők nem rendelkeznek a kért információkkal.
Az Átlátszó szerint a megkeresésükkor egyik szervezet sem utalást, hogy mégis ki lehet az adatgazda, kinél érdeklődjenek. A portál végül augusztus 18-án közérdekű adatigényléssel fordult az Állami Egészségügyi Ellátó Központhoz (ÁEEK), amely végül három hónap várakozást követően kiadta az adatokat. A szerződéseket itt lehet elérni.
A dokumentumokból többek közt az olvasható ki, hogy az ÁEEK már március 15-én kötött egy szerződést a WHB-val és a ZÁÉV-vel, ez a földmunkák elvégzésére vonatkozott, 8 millió forintért. Pár napra rá, március 19-én készült egy kivitelezési szerződés is, ugyancsak a két említett céggel, nettó 3,9, bruttó 5 milliárd forintért. A pontos műszaki leírást nem ismerni.
A járványkórházba a következő berendezések kerültek:
- 108 darab betegőrző monitor a MEDIREX Zrt.-től 85,6 millió forintért.
- 138 kórházi ágy a Paramedical Kft.-től 67,62 millió forintért.
- A konyhafelszerelés 18,7 millió forintba, a mosogatógépek pedig 37,3 millió forintba kerültek, ezeket az A.MeCoD Zrt. Biztosította.
- 16 intenzív ágy 314 millió forintért az Ultragel Hungary Kft.-től.
- Ugyanez a cég 100 millió forintért további ágyakat is biztosított, amiből 50 elektromos ágy biztosan Kiskunhalasra került.
- Őrzés-védelemre a T.O.M. CONTROLL 2001 Kft.-vel szerződtek. A cégnél 2016-ban költségvetési csalás gyanúja miatt nyomozott a Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) – olvasható a cikkben.
Az Átlátszó szerint a kapott szerződések szerint a kiskunhalasi járványkórház összesen nettó 4,7 milliárd forintba került.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.