Gazdaság hvg.hu 2020. október. 28. 13:08

Milliárdos profitot termel a fizetős magyar egészségügy

Az Mfor.hu szerint a következő években is a magánegészségügy térnyerése várható.

A vitatott egészségügyi szolgálati jogviszonyról szóló törvény miatt nézte át az Mfor.hu az ismertebb magán egészségügyi cégek 2019-es beszámolóit. A portál változatos eredményeket talált (a milliárdos profittól a félmilliárdos veszteségig mindenre akad példa), összességében viszont elmondható, hogy a fizetős egészségügy a következő években is hasonló ütemben fejlődik/bővül tovább.

Érdekesség, hogy a legnagyobb magánszolgáltató valójában nem is gyógyítással foglalkozik, hanem laborvizsgálatokkal. Ez az osztrák hátterű Synlab Hungary Kft., amely tavaly rekordévet zárt: 14 milliárd forintos forgalom 813 millió forintos nyereséghez volt elég, ezt azonban nem vették ki a tulajdonosok. A Synlabot még a járvány kezdeti időszakában jelölte ki az Nemzeti Népegészségügyi Központ (NNK) PCR-vizsgálatok elvégzésére.

Írnak a Magyarországról indult, de máig magyar központú Affideáról is, amely szintén rekordévet zárt 2019-ben. Az Affidea ma már nemcsak Magyarország, de Európa piacvezető magánegészségügyi szolgáltatója is, 16 ország több mint 246 egészségközpontjában évente 13 millió képalkotó vizsgálatot végezve lát el 4,4 millió pácienst.

A holland hátterű cégről az is tudható, hogy tavaly 11 milliárd forintos forgalmat ért el, ami már több mint 1 milliárd forintos nyereséget eredményezett. Osztalék azonban nem volt.

Szintén rekordévet zárt a Budai Egészségközpont: a cégnek 2015-ben még 4,7 milliárd forint bevétele volt, tavaly már 8,9 milliárd forint. A magánegészségügyi intézménynek két tulajdonosa van, az OTP-vezér Csányi Sándor egyik cége, és a Varga Péter által vezetett Medicomp Kft. Az egészségközpont 221 millió forintos profitot ért el tavaly, de osztalék itt sem volt. Hozzátesszik: a cég legnagyobb dobása az volt tavaly, hogy már a volt állami tulajdonban lévő kórházépületet is megvették mintegy 4 milliárd forintért az államtól.

A nagyok közé tartozik a Duna Medical Center is, ahol látványosan növekvő bevétel ellenére a cég stabilan veszteséges: ezúttal 553 millió forintos mínusz jött össze a Hollandiában bejegyzett tulajdonosnak. Kiadási oldalon főleg a bérleti díj ugrott meg (700 millió forintról 838 millió forintra), valamint a bérköltségek növekedtek jelentősen (704 millió forintról 767 millió forintra).

A Doktor24 cégcsoport is előrébb lépett: idén január óta már részvénytársaság formában tevékenykedik, tavaly pedig – még Doktor24 Medicina Kft. néven – 1,1 milliárd forint árbevételt ért el a 2018-as 755 millió forint után. A profit 38 millió forint lett, osztalékból pedig 130 millió forint szavaztak meg a tulajdonosok. Ezek között van például a volt SZDSZ-elnök Kóka János is.

zöldhasú
Hirdetés
Kult Balla István, Németh Róbert 2024. november. 30. 20:00

„Ez az első olyan lemezanyag, aminek az írása közben józan voltam” – Analog Balaton-interjú

„A leszaromság is abból jöhet, hogy csináljuk, amit szeretünk, és nem kell magunkat megerőltetni” – írja le a nemrég Repedés című albummal jelentkező Analog Balaton a hozzáállásukat a világhoz. Szomorú-e a mai popzene? Milyen volt a tagok – Zsuffa Aba és Vörös Ákos – híres Kinizsi utcai albérlete? Miben más józanul dalokat írni, mint a korábbi gyakorlat? Interjú.