Egyelőre nincs, ami megállítsa az esést, a forint szerdán dél előtt nem sokkal 363,5 eurón állt.
Visszatért a forint a 360-as szintre, írtuk meg kedden, és nagyon úgy tűnik, hogy innen ismét nem lesz egyszerű szabadulni.
Az ok viszonylag egyszerű: amíg a koronavírus-válság első hullámát egész jól megúszták a kelet-európai országok, addig a másodiknál innen is a korábbiaknál jóval magasabb fertőzésadatokat láthatunk, így kérdéses, hol, milyen korlátozásokat vezetnek be, és annak milyen hatása lesz a gazdaságra. Igaz, itthon a kormányzat mindent elkövet, hogy ne legyenek még rosszabb számok esetén se a tavaszihoz hasonló lezárások, Csehországban már lépett a kormány.
Márpedig bizonytalanság esetén szinte mindig ugyanúgy reagálnak a befektetők: eladják a bizonytalan devizákat, és abba fektetik a pénzüket, aminek a stabilitásában bíznak, így főként dollárt, eurót és aranyat vesznek. Ez jól is látszik a dollár árfolyamán például, amely erősödni tudott szerdán.
Mindez persze nem forintspecifikus, a régióban a zloty és a cseh korona is esett, kedden és szerda délelőtt is.
A forint dél előtt nem sokkal 363,5 eurón állt, pedig kedd reggel még 357-ről indult.
A forint a történelmi mélypontját április elején érte el, amikor a kormány csak ígérgette a válságkezelő csomagot, akkor rövid ideig 369,5 forintot is kellett adni egy euróért. Miután a kormány és az MNB is lépett a gazdaság mentéséért, kicsit megnyugodtak a piacok, a tavasz végét és a nyarat 345–355 közötti szinten töltötte a forint. Augusztus végén innen kezdett el gyengülni.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.