Gazdaság hvg.hu 2020. október. 01. 12:03

Eljárást indított a britek ellen az Európai Bizottság

A Brexit után is van EU-s szigor.

Eljárást indított az Európai Bizottság az Egyesült Királyság ellen az úgynevezett belső piaci törvény miatt. A lépést azt indokolja, hogy a londoni kormány által indítványozott jogszabály lehetőséget ad arra, hogy – a brit parlament jóváhagyásával – a szigetország megsértse a Brexit-megállapodást. Ez brüsszeli értelmezés szerint a nemzetközi jog megsértése, a britek EU-ból való kilépésének feltételeit meghatározó egyezményt ugyanis mind az EU, mind az Egyesült Királyság jogrendjébe iktatta be.

A törvény a brit kormány szándékai szerint Észak-Írország esetében adna nagyobb szabadságot annál, mint amit a megállapodásban meghatároztak. Ez utóbbi úgy kezeli az országrész sajátos helyzetét, hogy uniós szabályok alapján, de britek intéznék a vámeljárásokat. A törvényről és a kiváltott reakciókról ebben a cikkben írtunk bővebben:

Felrúgnák a britek a Brexit-megállapodást, újrakezdődhet a cirkusz

Eddig is elég zavaros állóvízbe dobott követ a brit kormány azzal, hogy a Brexit-tárgyalások keddi fordulója előtt kiderült: gyakorlatilag felülírnák a nagy nehezen összehozott kilépési megállapodást. Az EU fenyegetése csak hab a tortán.

A mostani eljárás a britek esetében azért sajátos, mivel az ország már nem tagja az EU-nak, ám egy olyan átmeneti állapotban van a teljes Brexit előtt, amikor köteles tiszteletben tartani az uniós jogszabályokat, ám azok alakításában már nem vehet részt. Ez az állapot a mostani tervek szerint az év végéig tart, egy kötelezettségszegési eljárás azonban – ha az Európai Bíróságig jut az ügy – akár évekig – vagyis az is kérdés, elfogadja-e majd London a bíróság döntését. De itt egyelőre nem tartunk: a brit kormánynak most egy hónapja van, hogy megválaszolja az Európai Bizottság kifogásait.

Ennél egyelőre nagyobb gond, hogy a felek alig haladnak előre az Egyesült Királyság és az EU közötti jövőbeni viszonyról szóló tárgyalásokon. Így egyre nagyobb a kockázata annak, hogy a szigetország az év végén megállapodás nélkül szakad el az uniótól, ami számos területen rendezetlen viszonyt idézne elő, a kereskedelemben pedig vámrendszert hozna vissza.

zöldhasú
Hirdetés