A magyarok másképp kezelnék a koronavírus-járvány második hullámát, mint ahogy azt a kormány elképzeli, ez azonban nem feltétlenül jelenti azt, hogy kevésbé lennének szigorúak. Megkérdeztük a hvg.hu olvasóit, íme a válaszaik.
Egyetértenek-e a kormány újabb intézkedéseivel? - kérdeztük olvasóinkat csütörtök délután. Nem reprezentatív felmérésünkre csütörtök délután kérdéstől függően 7300-7800 válasz érkezett, ezek alapján az mondható el: a hvg.hu olvasói az Orbán Viktor által bejelentett újabb lépések többségét vagy értelmetlennek, vagy károsnak tartják.
Olvasóink például nem rajonganak a gyakorlatilag egyik napról a másikra bevezetett teljes határzárért – és az azzal járó karanténkötelezettségért. Ennek persze csak az egyik oldala, hogy a magyarok turistaként nem mehetnek sehova, a magyar gazdaságot is érzékenyen érinti a korlátozás, amelynek Orbán Viktor mostani bejelentés alapján nem látjuk a végét. Válaszadóink mindössze 13 százaléka osztja ezzel kapcsolatban a kormány véleményét, csaknem felük szerint a vírus terjedése szempontjából nem oszt, nem szoroz, hogy lezárjuk-e a határokat, vagy sem, 38 százalékuk pedig úgy látja, kimondottan káros intézkedésről van szó.
A maszkviseléssel kapcsolatban ezzel szemben maximálisan osztják a szigort, sőt, a válaszadók 39 százaléka ennél is tovább menne, az utcán, a munkahelyeken vagy iskolákban is előírná az arc eltakarását. És mindössze 9 százalék azok aránya, akik szerint nincs értelme a maszkviselésnek. 714 olvasónk arányaiban nagyjából megfelel annak a tömegnek, amelyik a múlt pénteken a fővárosban tüntetett a maszkviselés ellen.
A látogatási tilalommal kapcsolatban viszont megosztottak olvasóink: 52 százalékuk támogatja, 48 nem – pontosabban a szükséges óvintézkedések fenntartása mellett lehetővé tennék a közeli hozzátartozóknak, hogy a kórházakban és az idősotthonokban látogassák szeretteiket.
Az iskolai testhőmérséklet-méréssel megint nem tudnak mit kezdeni a hvg.hu olvasói: válaszadóink csaknem háromnegyede úgy látja, az erre a célra használt digitális hőmérők nem alkalmasak arra, hogy megfelelően kiszűrjék a fertőzést – vagy bármi mást.
Ennél is egyértelműbben mennek szembe válaszadóink a koronavírustesztek hatósági áráról szóló döntéssel. A 19 500 forintban maximált árat 3 százaléknál is kevesebben tartják jó megoldásnak, további 15 százalék gondolja úgy, hogy a hatósági árnak értelme van – a többiek viszont azt várják el, hogy az állam széles körben biztosítson ingyenes tesztlehetőséget.
Olvasóink a szórakozóhelyek 23 órás zárórájával sem tudnak igazán mit kezdeni, bár itt azért kisebb az ellenállás. Ahogy augusztus végi tesztünkben, itt is azt látjuk, válaszadóink egy része híve a nagyobb szigornak: 23 százalékuk nem is engedné kinyitni este a szórakozóhelyeket. Az intézkedéssel ennél kevesebben, 8 százalék ért egyet – a fennmaradó 79 százalék viszont osztja azt a véleményt, hogy semmi értelme az ilyen korlátozásnak.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.