Gazdaság hvg.hu 2020. augusztus. 13. 15:27

Haláleset, nemzetközi körözés: lassan filmbe illő a Wirecard-botrány

A német Wirecard korábbi vezetőjét majdnem az egész világon körözik, az ázsiai üzletág korábbi vezetője pedig természetes úton, vérmérgezésben meghalt.

Majdnem 2 milliárd dollárral, vagyis több mint 650 milliárd forinttal nem tudott elszámolni a pénzügyi szolgáltatásokkal foglalkozó, a német tőzsdén jegyzett legnagyobb cég, a Wirecard. Kiderült ugyanis, hogy Jan Marsalek vezetése alatt a cég mérlegében szereplő készpénzállomány 80 százaléka hiányzik – pontosabban nem is létezett.

A botrány kirobbanása után azonnal elbocsátották a vezetőt, akit a vállalat pénzügyi jelentésének meghamisításával vádolnak. Marsalek a müncheni ügyészség vezette nyomozás első számú gyanúsítottja.

Az eltűnt kétmilliárd euró nyomában: biztonságban van a pénzünk a fintech cégeknél?

Valószínűleg nem eltűnt, hanem nem is létezett az az 1,9 milliárd euró, amellyel Európa egyik legnagyobb online fizetési szolgáltatója, a Wirecard nem tud elszámolni. De ez nem azt jelenti, hogy aki eddig megbízott a fintech cégekben, annak az egész rendszerben kellene csalódnia.

Az értesülések szerint Marsalek egyébként Fehéroroszországban bujkálhat. Az Interpol vörös riasztást adott ki rá, ami azt jelenti, hogy a hatóság felkéri mind a 194 tagállamát, hogy ha tudnak a keresett személy hollétéről, helyezzék előzetes letartóztatásba, hogy később kiadhassák – írta a Napi.hu.

Eközben a Fülöp-szigetek Igazságügyi Minisztériuma megerősítette, hogy az országban elhunyt Christopher Bauer, a cég ázsiai ügyekért felelős korábbi igazgatója. Természetes úton, vérmérgezésben halt meg a Bloomberg értesülései szerint.

A Wirecard ázsiai üzletága azért fontos az ügyben, mert itt keletkezett az a sok millió eurónyi fiktív jövedelem, amivel a befektetőket akarták elkápráztatni.

zöldhasú
Hirdetés
Kult Balla István, Németh Róbert 2024. november. 30. 20:00

„Ez az első olyan lemezanyag, aminek az írása közben józan voltam” – Analog Balaton-interjú

„A leszaromság is abból jöhet, hogy csináljuk, amit szeretünk, és nem kell magunkat megerőltetni” – írja le a nemrég Repedés című albummal jelentkező Analog Balaton a hozzáállásukat a világhoz. Szomorú-e a mai popzene? Milyen volt a tagok – Zsuffa Aba és Vörös Ákos – híres Kinizsi utcai albérlete? Miben más józanul dalokat írni, mint a korábbi gyakorlat? Interjú.