Pedig a németeknél kettő is volt, és mégsem mutatta ki a visszaéléseket a cégnél.
Miért nem vette észre a pénzügyi felügyelet Németországban, hogy az online fizetés sztárja, a Wirecard meghamisítva könyvelését a csőd felé száguld, miközben a hiány mintegy 2 milliárd euró? Erre kíváncsi az Európai Bizottság, amely megbízta az uniós pénzügyi felügyeletet (ESMA), hogy októberig tegyen jelentést a kínos ügyben.
"Németországban a pénzügyi ellenőrzés gyengeségeket mutatott az uniós szabályok betartásában " - hangsúlyozta Valdis Dombrovskis bizottsági alelnök, aki áttanulmányozta az ESMA előzetes rövid jelentését. Az Európai Unió 2004-ben kiadott egy irányelvet, amely pontosan szabályozza, hogy a tőzsdén jegyzett cégeket hogyan kell ellenőrizni.
Németországban ráadásul kettős az ellenőrzés: a pénzügyi piac állami ellenőrzése mellett működik egy magán szervezet is, melynek feladata a kontroll. Az ESMA azt vizsgálja majd, hogy az uniós direktíva alkalmazása hol siklott félre.
A Deutsche Welle már korábban megírta: az állami pénzügyi felügyeletnél mindössze egyetlen ellenőr foglalkozott a Wirecard ügyeivel, amely meghatározó szereplő volt az online fizetések piacán Németországban.
Szigorítás szükséges
"Vissza kell nyernünk a befektetők bizalmát" - hangsúlyozza az uniós pénzügyi ellenőrzésről szóló közlemény. Utalnak arra, hogy már egy korábbi vizsgálatuk során jelezték: a kettős ellenőrzés problémákat jelenthet Németországban, és a magán ellenőrző cégnél érdekkonfliktusok keletkezhetnek. Nem véletlen, hogy Berlinben az igazságügyi minisztérium azonnal felmondta az együttműködési szerződést a magán ellenőrzőcéggel. A pénzügyminisztérium pedig előterjesztést készített a kormánynak, melyben javasolta: a pénzügyi ellenőrzés kapjon ugyanolyan jogokat, mint az ügyészség.
Miről tárgyalt a pénzügyminiszter helyettes a bukott cég főnökével?
Szerdán Jörg Kukies pénzügyminiszter helyettes elismerte: a múlt év végén kétszer is tárgyalt a Wirecard főnökével. A megbeszélések tartalmáról nem árult el semmit.
Mégis hova tűnt a mintegy 2 milliárd euro? Valószínűleg sehova, mert soha nem is létezett! A Wirecard főnöke, Markus Braun maga jelentkezett a rendőrségen miután megtudta, hogy elfogatóparancsot adtak ki ellene. Kiderült: a Wirecard tudatosan manipulálta számláit és fiktív bevételeket tüntetett fel. Így jött össze a csaknem 2 milliárd euró. A kérdés csak az, hogy miért csak idén júniusban vették ezt észre az ellenőrök? És mi van azokkal a részvényesekkel, akik időben megszabadultak a részvényektől az elmúlt hónapok folyamán? - tudakolja a Deutsche Welle. Októberig amikor az uniós pénzügyi felügyelet közzéteszi jelentését talán majd kiderül.