Újabb pénzeket csoportosított át a kormány a tulajdonképpen már elfogyó, de szabadon túlléphető keretből: ezúttal a kormányzati kommunikáció, a turizmus és a Petőfi Irodalmi Múzeum a nyertes.
Mint a hvg.hu korábban bemutatta, a költségvetésen belüli Gazdaságvédelmi Alap nem igazi elkülönített alap, hiszen bár eredeti összege 1346 milliárd forint, a költségvetési törvény szerint többet is lehet költeni belőle, és sokszor az sem világos, hogy az új céloknak mi közük a gazdaságvédelemhez. Júliusban például egyszerre 300 milliárdot csoportosítottak át tucatnyi célra.
A kedd délután megjelent kormányhatározat 9,1 milliárdot vesz ki ebből a zsákból, és ad belőle 7 milliárdot kormányzati kommunikációra és konzultációra, 1,4 milliárdot a Petőfi Irodalmi Múzeum „egyéb működési kiadásaira” és 700 milliót turisztikai fejlesztésre. E három célra a költségvetési törvény 24 milliárd, 3 milliárd, illetve 31 milliárd forintot tartalmaz, de a mostani keretemelést nehéz összevetni a tavaly elfogadott eredeti számokkal, mert a kormányhatározatokkal szinte hetenként végrehajtott, egyebek közt ezeket a rovatokat is érintő változtatásokat nem vezetik át a törvény mellékletén, hiszen ezek nem törvénymódosítás formájában történnek.
A költségvetés ezáltal egyre átláthatatlanabb, és kívülről immár lehetetlen megmondani, mire mennyit költ a kormány. Végül a zárszámadásból talán kiderül valami, de az idei évről szóló zárszámadást 2021 őszén fogják elfogadni, amikor már a 2022-es költségvetés is rég kész lesz.
Hozzányúltak a rendkívüli kormányzati tartalékhoz is: 400 millió forint plusz pénz megy az „egyházi épített örökség védelme és egyéb beruházások” címre.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.