A meredek visszaesést követően némileg erőre kapott a gazdaság és a foglalkoztatottság, de így is van elmaradás.
Az elemzői várakozásokkal összhangban nem változtatott az irányadó dollárkamatsávon az amerikai jegybank szerepét betöltő szövetségi tartalékbankrendszer (Federal Reserve/Fed) monetáris döntéshozó testülete. A nyíltpiaci bizottság (FOMC) szerdán végződő, kétnapos ülésén egyhangú döntéssel hagyta a március 15. óta érvényes,
0,00-0,25 százalékos sávban az irányadó kamatot.
A testület megismételte, hogy teljes eszköztárát beveti az amerikai gazdaság támogatására, és mindaddig a zéró közeli szinten tartja az irányadó kamatot, amíg szükség van rá, hogy a gazdaság talpra álljon az új koronavírus által okozott járvány után. A gazdasági helyzet alakulása nagy mértékben függ majd az új koronavírussal kapcsolatos fejleményektől – mutatott rá a testület.
A Federal Reserve március első felében váratlanul két alkalommal is csökkentette az alapkamatot. Március 3-án 50 bázisponttal 1,00-1,25 százalékra süllyesztette az irányadó dollárkamatot, majd március 15-én egy teljes százalékponttal zéró közeli szintre, a 0,00-0,25 százalékos sávba. "A meredek visszaesést követően az utóbbi hónapokban némileg erőre kapott a gazdaság és a foglalkoztatottság, de így is jóval elmarad az év eleji szintekhez képest" – mutatott rá a testület a videókonferencia keretében tartott tanácskozás után kiadott közleményben.
A kamatdöntést tartalmazó közlemény kiadása után a New York-i tőzsdeindexek tartották az addigi kereskedésben elért emelkedő értékeket, a kötvényhozamok viszont csökkentek, a dollár euróhoz viszonyított árfolyama pedig 2018 óta a leggyengébb szintre süllyedt. Elemzők szerint a bizottság alapvetően azt üzente, hogy nincs változás a helyzet értékelésében és megközelítésében. Továbbra is fenntartja a rendkívül laza monetáris politikát és a masszív kötvényvásárlási csomagot, hogy támogassa a járvány és az annak terjedését fékező intézkedések miatt megroppant gazdaságot.
Az Egyesült Államok bruttó hazai terméke 5,0 százalékos évesített ütemben csökkent az első negyedévben. A koronavírus-járvány becslések szerint az amerikai gazdaság teljesítményének harmadát vitte el a második negyedévben. Az első becslést csütörtökön teszi közzé a kereskedelmi minisztérium statisztikai hivatala.
Minden negyedik amerikai munka nélkül maradhat
Akár 25 százalékosra is nőhet a munkanélküliségi ráta az USA-ban - figyelmeztet a Goldman Sachs friss jelentése. Utoljára a harmincas évekbeli nagy gazdasági válság idején volt ilyen.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.