Kelleni fog a nyelvtudás és a szakképzettség is.
A magas szakképzettségű, angolul jól beszélő, jól fizető állásajánlattal érkező bevándorlók számíthatnak a legelőnyösebb elbírálásra a jövőre életbe lépő új, pontozásos brit bevándorlási szabályozás alapján, amelyből hétfőn ismertetett további részleteket a londoni belügyminisztérium.
A 130 oldalas összeállításból kiderül az is, hogy a 2021. január 1-jén életbe lépő – az Európai Unióból és az EU-n kívüli országokból érkezők bevándorlási kérelmeit jórészt azonos feltételekkel elbíráló – szabályrendszer alapján visszautasítható lesz azoknak a letelepedési kérelme,
akiket korábban valamely bűncselekmény miatt tizenkét havi vagy ennél hosszabb szabadságvesztésre ítéltek.
Megtagadható a bevándorlás azoktól is, akik folyamatosan bűnöző életmódot folytatnak, súlyos sérülést vagy kárt okozó bűncselekményt követtek el, illetve jellemük, viselkedésük és társasági körük nem szolgálja a közjót.
A szabályozási elvek alapján az egyes megszabott kritériumok teljesítésével legalább 70 pontot össze kell gyűjtenie a külföldi kérelmezőnek ahhoz, hogy letelepedési és munkavállalási folyamodványát a brit hatóságok jóváhagyják. A tervezett rendszer, amelyről a brit parlamentnek még jogszabályt kell alkotnia, előírja, hogy a külföldi munkavállalóknak már kérelmük benyújtása idején érvényes állásajánlatuk legyen olyan munkáltatótól, amelynek állásajánlat-tételi jogosultságát a brit kormány elismeri.
Külföldi munkavállalók olyan állásokra jelentkezhetnek, amelyek betöltéséhez megvan a minimálisan megkövetelt vagy azt meghaladó szakképesítésük.
Mindemellett csak olyan kérelmező nagy-britanniai munkavállalási engedélye hagyható jóvá, aki "elfogadható szinten" beszél angolul – fogalmaz a hétfőn közzétett szabálygyűjtemény. A belügyminisztériumi dokumentum szerint azok, akik megfelelnek ezeknek a más kritériumokkal nem helyettesíthető előírásoknak, 50 pont szerezhetnek, de további 20 pontot kell gyűjteni olyan feltételek teljesítésével, amelyek egymással helyettesíthetők. Ezek közé tartozik a javadalmazás, amellyel önmagában 20 pont szerezhető, de az ennek eléréséhez szükséges éves bérminimum 25 600 font (10,2 millió forint). Ha ez az éves bér egy adott munkahelyen nem érhető el, a kieső pontszámok más feltételek teljesítésével pótolhatók. Így például azok is számíthatnak munkavállalási kérelmeik kedvező elbírálására, akik minimum évi 20 480 font javadalmazást ígérő állásajánlattal érkeznek, ha az adott állás szerepel a hiányszakmák hivatalosan összeállított listáján. Az ilyen állásokra szóló foglalkoztatási ajánlatok bemutatása is 20 pontot ér az elbírálás során.
Ugyanígy maximális 20 pont szerezhető, ha a munkaadó nem ígér évi 25 600 font bérezést, viszont a jelölt az adott munkakör szakterületén szerzett, a feladat ellátása szempontjából érdemi jelentőségű PhD diplomát mutat be.
A brit belügyminisztérium megerősíti ugyanakkor, hogy azok a külföldi EU-polgárok, akik a brit EU-tagság január 31-i megszűnésének (Brexit) pillanatában kezdődött, 2020. december 31-éig terjedő átmeneti időszak végéig törvényesen és életvitelszerűen letelepednek az Egyesült Királyságban, továbbra is maradhatnak az országban megszerzett összes jogosultságuk megtartásával, ha meghatározatlan időre szóló tartózkodási engedélyért – hivatalos elnevezéssel letelepedett jogi státusért – folyamodnak.
E jogi státust 2021. június 30-ig lehet kérelmezni.
Azokra az uniós állampolgárokra, akik december 31-én már az Egyesült Királyságban élnek és megszerezték, vagy a jövő júniusi határidőig kérvényezik a letelepedett státust, az új bevándorlási szabályok
nem vonatkoznak.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.