Nem tettek le a tervről, ám az még kérdés, miből tudják majd kifizetni a vételárat.
Az új költségvetésből adódó drasztikus pénzügyi elvonások ellenére sem mondott le a fővárosi önkormányzat, hogy két éven belül visszavásárolja a Fővárosi Csatornázási Műveket (FCSM) – értesült a Népszava.
A lap azt írja, hogy idén még a külföldi tulajdonosoknak jár az osztalék nagy része. Ezen a címen több mint 4 milliárd forintot fizethet ki a vállalat a tavalyi üzleti év után, amennyiben a rendkívüli felhatalmazás miatt erről döntő Karácsony Gergely főpolgármester elfogadja az előterjesztést.
A cikkben idézik a társaság tavalyi pénzügyi beszámolóját, amely szerint a működését jó jövedelmezőség és magas biztonsági szint jellemzi. Az értékesítés nettó árbevétele ugyan 478 millióval csökkent 2019-ben, de a mérlegfőösszeg így is 140 milliárd forintra emelkedett, és a cég 4,25 milliárdos nyereséggel zárta az évet. A fővárosnak viszont alig csurran ebből valami.
A fővárosi önkormányzat ugyan többségi tulajdonosa az 1997-ben részlegesen privatizált FCSM-nek, a speciális osztalékfizetési szabályok miatt a 25 százalékkal rendelkező szakmai befektetőknek – a francia Veolia Central & Eastern Europe S. A. – jár a számított osztalékalap 75 százaléka, míg a törzsrészvényekkel rendelkező többségi tulajdonos fővárosnak 25 százalék jut.
A főváros a Népszava kérdésére megerősítette, hogy „a részvényesi szerződés lejártakor a fővárosi önkormányzat az FCSM-et vissza fogja vásárolni”. A lap megjegyezte, hogy ezzel valóra váltanák Tarlós István korábbi főpolgármester tervét, aki a Fővárosi Vízművek és a Főgáz mellett az FCSM-et is vissza akarta vásárolni. Ebből a vízműveket sikerült megszerezni 2012-ben, a Főgáz Zrt. azonban teljes egészében az államé lett. A Magyar Villamos Művek (MVM) Zrt. előbb a külföldi kézbe került pakettet, majd a fővárosi részt vásárolta fel.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.