A Fővárosi Önkormányzat szerint a kormányhivatal szakmai munka helyett csak "politikai asszisztenciát" nyújt.
Budapest Főváros Kormányhivatala a Pesti úti és a Kamaraerdei úti idősotthonban az elmúlt napokban folytatott célzott helyszíni ellenőrzések és a bekért dokumentumok alapján. A hivatal pénteki, az MTI-hez eljuttatott közleménye szerint a Pesti úti intézményben az orvosi ellátás hiányosságai mellett a gondozottak ápolása és gondozása sem megfelelő: az otthon engedélyezett és valós létszámához mérten is kevés az ápolók-gondozók száma, az elvárt 109-126 helyett csak 60 dolgozik.
Hozzátették, hogy a Kamaraerdei úti idősotthonban higiéniai problémák merültek fel, és mivel a napokban tovább nőtt a fertőzöttek száma, a hatóság járványügyi zárlatot rendelt el az A épület harmadik emeletén május 20. és június 3. között.
A közlemény szerint mindkét intézményben tömeges a fertőzés: a Pesti úti idősotthonban eddig 306 lakó és 26 dolgozó fertőződött meg, és 45-en haltak meg, a Kamaraerdei úti idősotthonban 47 gondozott és12 dolgozó lett fertőzött, 5-en pedig meghaltak.
Megkerestük a Fővárosi Önkormányzatot, hogy valóban 60 ápoló dolgozik-e a Pesti úton, és, ha igen, akkor miért. Arra is kíváncsiak voltunk, hogy a főváros szerint mennyi az előírt minimum létszám, illetve hogy a Kamaraerdei úti otthonban milyen problémákat tárt fel a kormányhivatal.
A következő választ kaptuk:
"A Fővárosi Önkormányzat illetékes főosztálya vizsgálja a Kormányhivatal észrevételeit, azonban a hivatal elfogulatlanságát ismét csak megkérdőjelezi, hogy előbb küldték el vizsgálati anyagukat a sajtónak, mint az intézmények fenntartójának.
Mint ismert, a Fővárosi Önkormányzat korábban már indítványozta a Fővárosi Kormányhivatal kizárását a vizsgálatokból elfogultság miatt.
A Fővárosi Kormányhivatal az a kormányzati intézmény, amely felelőtlen döntésével hozzájárult a járvány terjedéséhez a budapesti idősotthonokban, hiszen felesleges költségnek minősítve megtiltotta a kórházakból a szociális intézményekbe visszaküldött betegek tesztelését.
A Fővárosi Kormányhivatalnak így először is ezzel a súlyosan káros, magyarázhatatlanul felelőtlen döntésével kell elszámolnia.
Méltányos szakmai munka helyett eddig is csak politikai asszisztenciát nyújtottak a fővárosi fenntartású idősotthonokat ért méltatlan hecckampányhoz. Ennek eredményeként számos, az idősotthonokban dolgozó, önfeláldozó munkát végző ápoló és orvos hagyta el a pályát, mert nem akartak politikai rágalomhadjárat célpontjaivá válni. Erre utalt megrázó hangvételű, nyugdíjazását kérő levelében a Pesti úti idősotthon felmentését kérő intézményvezetője is" – közölték.