Az eddig közölt adatok alapján a román gazdaság növekedése volt az egész EU-ban a legnagyobb, a magyar a negyedik.
3,3 százalékkal zuhant az EU gazdasága az idei első negyedévben – tette közzé az Eurostat. A koronavírus Nyugat-Európát jobban megütötte, ez azon is látszik, hogy az eurózónában 3,8 százalékos volt a visszaesés.
Az itteni adatok értékelésénél is nagyon fontos kiemelni, hogy ezek a január és március közötti helyzetet mutatják. Több országot még csak ennek az időszaknak az utolsó heteiben ért el a járvány – például Magyarországot is. Emellett az egyes országok összehasonlításánál sem szabad arról elfeledkezni, hogy egy ilyen helyzetben már az is nagy különbséget tud okozni, ha néhány nap eltéréssel érkezik meg a járvány, néhány hét különbség pedig már hatalmas szakadékokat okozhat a számok között.
A 27-ből 7 ország még nem közölte az első negyedéves adatát. Azok közül, amelyek már közölték, a kereken 2 százalékos magyar növekedés a negyedik legnagyobb.
A német gazdaság 2,3 százalékkal esett vissza.
Tíz ország már biztosan van, amelynek már az első negyedévben is zuhant a gazdasága az egy évvel korábbihoz képest. A legnagyobb esést első ránézésre meglepő módon nem Olaszországban, hanem Franciaországban mérték, ott 5,4 százalékos a zuhanás – mégis azért logikus ez, mert az olasz gazdaság annyira gyenge volt már tavaly is, hogy annál jobb kiindulóhelyzetből még nagyobbat lehetett esni. A lista végén a francián kívül az olasz (–4,8) és a spanyol (–4,1) gazdaság van
A legnagyobb növekedést olyan országokban mérték, ahol volt honnan nőni, és ahol még nem volt súlyos a járvány márciusban: Romániában 2,7, Litvániában 2,5, Bulgáriában 2,4 százalékkal nőtt a gazdaság.
A régiónkban a román és a bolgár gazdaság minden mást előz. A 2 százalékos magyar növekedés egy kicsit jobb az 1,6 százalékos lengyelnél, a cseh gazdaság 2,2 százalékkal, az osztrák 2,4-gyel esett, a szlovák pedig meglepően nagyot zuhant, ott – 4,1 százalékos adat jött ki.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.