Oroszi Babett
Szerzőnk Oroszi Babett

Egy év és három hónap kellett ahhoz, hogy a néhai Andy Vajna kiterjedt birodalma semmivé váljon. A héten ugyanis kiderült, hogy a birodalom utolsó ékkövei, a kaszinók is a NER-nél kötöttek ki. Vajna Tímeánál ma már alig maradt valami.

Tévécsatornák, rádiócsatorna, műsorgyártó cég, hirdetéseket értékesítő vállalatok, kaszinók, luxusétterem, videójáték-animációkat gyártó cég. Andy Vajna filmproducer, filmipari kormánybiztos az elmúlt években – látszólag – egészen szerteágazó, több tízmilliárdos birodalmat épített fel, amelynek köszönhetően a gazdaglisták állandó szereplőjévé vált.

Andy Vajna tavaly januárjában hunyt el, és már akkor sejthető volt, hogy több vagyonelem a NER-nél köt ki. Az viszont meglepő volt, hogy mennyire gyorsan: négy nap sem telt el Vajna halála után, és a TV2-be máris beültették Mészáros Lőrinc embereit. Ezután szépen-lassan kiszorítottak mindenkit, aki ilyen-olyan módon Vajnához volt köthető, távozott Dirk Gerkens a vezetőségből, Rákosi Tamás pedig a vezetőségből és a tulajdonosok köréből is.

 

Túry Gergely

Hasonló játszódott le a TV2 legnagyobb műsorgyártójánál, az IKO-nál és a televízióadók reklámidejét értékesítő média-kereskedőháznál, az Atmediánál, végül mindhárom cég Vajna-beli részesedése Vida Józsefhez vándorolt át. Vida a Takarék-csoport vezetője, Mészáros Lőrinc közeli barátja, akinek papíron semmi köze nem volt a televíziózáshoz.

A birodalom e három elem kiesésével is nagyot csappant, ott volt ugyanakkor még a Rádió1, amely stratégiailag szintén fontos volt a NER-nek, hiszen az egyik leghallgatottabb csatornáról van szó.

Túry Gergely

A kereskedelmi rádió sorsa idén januárban dőlt el, egy évvel Vajna halála után: a Rádió1-et Mészáros Lőrinc embere, Schmidt Zoltán vette át tulajdonosként. Schmidt a Mészáros és Mészáros Kft.-nél volt projektvezető, valamint Mészáros Lőrinc gyerekeinek (Beatrix, Ágnes, ifj. Lőrinc) cégénél, az építőipari Fejér B.Á.L. Zrt.-nél vezérigazgató.

Garancsi István , Mészáros Lőrinc , Vida József
Túry Gergely

Tegnap óta már azt is tudni, hogy a legnagyobb értéket, a kaszinókat ki kapta meg: Garancsi István, Orbán Viktor barátja, valamint az egykori londoni nagykövet, Szalay-Bobrovniczky Kristóf, a kormányszóvivő Szentkirályi Alexandra férje, Habony Árpád bizalmasa. Garancsi korábban a soproni kaszinó üzemeltető cégébe szállt be, ennyi kötődése volt a témához, ám a volt londoni nagykövet kaszinós múltjáról még ennyit sem lehet találni, ahogy az új ügyvezető, Halkó Gabriella kaszinós múltjáról sem. Róla annyi tudható, hogy szintén Habony Árpád bizalmasaként tartják számon, továbbá ő a TV2 gazdasági igazgatója.

Márpedig nem kis tétel került hozzájuk: a koncesszióba tartozó öt budapesti kaszinónak 2018-ban például 28,3 milliárd forint volt az éves árbevétele és 9,6 milliárd a profitja. A G7.hu pedig korábban a mérlegadatok alapján úgy becsülte, hogy a 2024-ben lejáró koncessziós időszak alatt további 50 milliárd forintot kaszálhat a kaszinókkal, aki Vajna örökébe lép.

És hogy mi maradt Vajna Tímeának? Gyakorlatilag már csak a Nobu, és a Digic Holdings nevű cég, de a Nobu luxusétterem is csak részben, az új résztulajdonosok Vajna Tímea új szerelmének milliárdos szülei. Vajna Tímea fánkozója és gyémántüzlete bezárt, az már tehát korábban kikerült a képből, és a fentieket látva arra sincs sok esély, hogy a videójátékokhoz animációkat gyártó Digic Holdings sokáig Vajna Tímeánál maradna.

Kérdés persze, hogy az értékes vagyonelemekért mennyi pénzt kapott az özvegy, de ez várhatóan soha nem fog kiderülni. Az eladott cégek ugyanis az offshore Cinergi Pictures-ben végződtek, így a kaszinók is. A Cinergi pénzügyi adatai pedig – lévén offshore vállalkozás – átláthatatlanok. Egy valami látszik, a vezetőség összetétele, amely legutoljára idén januárban változott. Ekkor került be Vajna Tímea a vezetőségbe, a néhai Andy Vajna bizalmasa, Samuel R. Falconello mellé, aki elnökként vesz részt a vállalat irányításában.

Az özvegy egyébként a korábbi cégadatok szerint a Nobut üzemeltető Buno Kft.-től havi 800 ezer forintot kapott fizetésként, az AV Investments Kft.-től pedig további 12 500 eurót, mindkettőt 2019. december 31-ig. Ezeket az összegeket céges taggyűléseken fektették le. Megnéztük a cégpapírokat, hogy ebben van-e változás, meghatároztak-e új összeget, de idén még nem hoztak határozatot a díjazásról egyik cégnél sem.

zöldhasú
Hirdetés
hvg360 Rácz Gergő 2024. december. 18. 12:30

Varga Mihály lesz a magyar eurómessiás?

A pénzügyminiszter átállása a monetáris világba felveti annak lehetőségét, hogy <strong>Magyarországon is az euró legyen a fizetőeszköz</strong>. Sok politikai és gazdasági szereplő támogatja ezt, előreszaladni azonban nem érdemes: a leendő jegybankelnök nem kötelezte el magát egyértelműen, és a múltból kiindulva az se garantálható, hogy adott lenne a kormányzati szándék.