Kelet- és Közép-Európa több millió vendégmunkást exportált, mióta csatlakozott az Európai Unióhoz 2007-ben. A koronavírus-járvány miatt közülük több mint 1,3 millióan tértek vissza hazájukba. A nyitás után visszamehetnek-e? Egyáltalán vissza akarnak térni Európa nyugati felére, ahol rohamtempóban növekszik a munkanélküliség?
A vasfüggöny lebontása óta a legnagyobb gazdasági válság fenyegeti azokat az egykori szocialista országokat, melyek az Európai Unióhoz csatlakoztak – állapítja meg a Bloomberg. A munkanélküliség gyorsan növekszik, de lassabban mint Nyugat-Európában. Emiatt sokan nem tudnak és nem is akarnak visszatérni.
A 37 éves Mihaela Danaila egy idős hölgyet gondozott Itáliában, ahol elsőként tört ki a koronavírus-járvány. Az idős nő a vírus áldozata lett, a román vendégmunkás hazasietett, mert megszűnt a megélhetése. Most nem is akar visszamenni: "külföldön nehéz az élet. Ha itthon találok munkát, akkor maradok Romániában" – mondta a Bloomberg tudósítójának.
Bukarestben felmérték: a hazatért vendégmunkások egyharmada aktívan keres állást. A liberális kormányzat is igyekszik támogatni azt, hogy a hazatérés végleges legyen. A munkaerőhiánnyal küszködő mezőgazdaságban meghirdettek egy programot: 40 ezer eurós támogatást kaphat egy vállalkozó szellemű romániai polgár, ha agrárvállalkozást indít. Persze a támogatásnak rengeteg feltétele van, és ennél is nagyobb gond, hogy a vendégmunkások többsége nem kíván a mezőgazdaságban dolgozni.
"Számunkra prioritás, hogy itthon tartsuk a vendégmunkásokat. Korábban sok ágazatban arról panaszkodtak a vállalkozók, hogy nincs munkaerő. Most megjöttek a vendégmunkások, nekünk pedig beruházásokkal kell támogatnunk a vállalkozókat, hogy itthon tarthassuk őket" – hangsúlyozta Románia pénzügyminisztere, Florin Citu.
Persze vannak olyan munkakörök, melyekben nem találni hazai munkaerőt: ilyen például a spárgaszedés. Az ehhez hasonló nehéz fizikai munkát sok nyugat-európai államban stratégiai fontosságúnak minősítették, így vált lehetővé a vendégmunkások importja elsősorban Romániából és Bulgáriából a termés megmentése érdekében.
Akik nem jöttek vissza
Vendégmunkások milliói hagyták el a balti országokat és Lengyelországot is az elmúlt évtizedekben. Döntő többségük most sem tért haza. Sokan közülük jól beilleszkedtek, mások kivárnak. Nagy-Britanniában több mint 800 ezer lengyel él, ők alkotják a legnagyobb külföldi közösséget. Sem a Brexit, sem a koronavírus nem ösztönözte őket hazatérésre, pedig a lengyel kormány is igyekezett hazacsábítani őket. Csakhogy a jövedelmi különbségek megmaradtak Kelet és Nyugat között.
De nemcsak a pénz számít, az emigráns élet számtalan problémát felvet. "Van egy 12 éves fiam, miatta akarok maradni" – mondta a Bloombergnek a 37 éves román nő. "Nagyon nehéz a fiam nélkül élni. Viszont azt látom, hogy az olaszországi fizetésemből olyan számítógépet tudott venni Romániában, amelyet a hazai bérből nem tudtam volna megvásárolni. Azt mondják, hogy már Romániában is jobbak a bérek. Hát, meglátjuk" – nyilatkozta a román vendégmunkás asszony a Bloomberg tudósítójának.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.