Az egészségügy részleges újraindításáról és a kórházi költségekről beszélt az emberi erőforrások minisztere.
Tanulságokkal szolgál a járvány az egészségügyi rendszerben – mondta Kásler Miklós a Magyar Nemzetnek adott interjúban.
Az emberi erőforrások minisztere arról beszélt: a nem koronavírusos betegek egészségügyi ellátását több részletben indítják újra, az első ütemben azokat a beavatkozásokat vezetik be újra, amelyeknél a legkisebb az újrafertőződés veszélye. Ebbe a kategóriába a járóbeteg-rendelések, a fogászati ellátás és a szűrések tartoznak.
A május 4-i újraindítás óta többször is változtak annak a szabályai, hogy milyen beavatkozások előtt kötelező koronavírus-tesztet végezni, és az is sokáig bizonytalan volt, hogy kinek kell fizetnie ezért – erről most nem beszélt a miniszter. Ahogyan arról sem, hogy egy pénteken kiadott rendelete szerint mostantól csak két budapesti kórházba vihetik az egész országból a kezelésre szoruló koronavírusos betegeket, a többi intézménybe csak akkor, ha ez a kettő megtelik.
A járvány egészségügyi költségeiről Kásler annyit mondott:
A kórházaknak emelkedtek a költségei, a finanszírozás pontos technikája kidolgozás alatt van, de a Nemzeti Egészségbiztosítási Alapkezelő a jelen körülmények között egy bázisfinanszírozást nyújt. A járvány végén pedig előreláthatóan kompenzációt is be kell építeni a rendszerbe.”
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.