Kacskovics Mihály Béla
Szerzőnk Kacskovics Mihály Béla

Nagyon sok diák veszítette el munkáját, miután gyakorlatilag az összes, őket potenciálisan foglalkoztató hely bezárt. Az egyik iskolaszövetkezet azt mondta, rossz és rosszabb forgatókönyvekkel számolnak.

Egyik napról a másikra azzal hívott a cég, hogy már csak a holmimért menjek be és majd intézzük a papírmunkát, ugyanis nem engedheti meg magának a fizetésem

– mesélte a hvg.hu-nak az egyetemista Lilla, aki grafikusként dolgozott. Most tanácstalan, nem tudja, így miből fizeti az albérletét és a tandíját. Tudomása szerint nem csak ő járt így: ugyanattól a cégtől másik négy diákmunkást is elküldtek.

Sok diák kerülhetett nehéz helyzetbe: a veszélyhelyzet miatt gyakorlatilag az összes, potenciálisan őket foglalkoztató hely bezárt: most senki sem keres baristát, a moziba jegyszedőt, a gyorsétterembe plusz embert, de adminisztratív munkát hirdető céget is alig találni. A Márton Áron Iskolaszövetkezet (MADS) igazgatósági tagja, Virág Viktor azt mondta, a turizmussal, vendéglátással és rendezvényszervezéssel kapcsolatos munkák – értelemszerűen – nullára csökkentek, de jelentősen megcsappant a logisztikában és adminisztrációban dolgozó diákok száma is. Tapasztalata szerint ugyanis a munkaadók kockázatosnak tartják, hogy dolgozó BKV-val menjen be, vagy egyszerűen nem tudták home officeba átszervezni az adminisztratív tevékenységüket. A diákok legnagyobb eséllyel most élelmiszerboltokban tudnak elhelyezkedni.

Vagy még ott sem: a Fürge Diák Iskolaszövetkezet kommunikációs igazgatója, Simon Balázs lapunknak azt mondta, a veszélyhelyzet bejelentését követő 2-3 hétben abban a szektorban megnövekedett igény volt a diákmunkásokra, azonban már ez is stagnál. (Ráadásul a különadó miatt a Spar például elküldte a frissen felvett dolgozóit is – a szerk.) Simon szerint több helyen az idősebb korosztályt pótolták volna diákokkal, de a tapasztalat hiánya miatt nem minden partnercégük lépte ezt meg.

A kialakult helyzet súlyosságát számokkal is érzékeltették: az áprilisban kifizetett bértömeg mindkét szervezetnél megfeleződhet a tavalyihoz képest. Komoly kérdés, hogy mi lesz a nyári diákmunkákkal. Senki sem tudja, meddig tart a járvány, a szövetkezetek ezért több forgatókönyvet is felvázoltak. "Van rossz és rosszabb forgatókönyvünk is" – mondja Virág, aki abban bízik, júniusban lecseng a járvány, és júliusban már legalább a tavalyi létszámban közvetíthetnek diákmunkásokat a partnercégek részére.

Noha az eddigi nyilatkozatok alapján jövő héttől enyhít a korlátozó intézkedéseken a kormány – az éttermek, kávézók, szállodák szigorú szabályok mellett újranyithatnak –, sok diák saját és családja egészsége miatt vacillál. Ezt mondja Martin is:

kellene a pénz, de nem minden áron.

Martin évek óta pincérként dolgozik egy balatoni szállodánál, de kérdés, oda vissza tud-e menni, ha mégis dolgozna. A tulajdonos ugyanis már felhívta, hogy nem tudja, idén szüksége lesz-e rá, illetve ki tudja-e egyáltalán fizetni.

(kapcsolt képünk illusztráció)

zöldhasú
Hirdetés