Négyéves hiteleket fognak nyújtani a legfeljebb tízezer embert foglalkoztató, vagy évi 2,5 milliárd dollárnál kisebb bevételű vállalatoknak.
Az amerikai jegybank szerepét betöltő szövetségi tartalékbankrendszer (Federal Reserve/Fed) csütörtökön jelentette, hogy masszív, akár 2300 milliárd dolláros hitelprogrammal támogatja az új koronavírus-járvány miatt súlyos helyzetbe került gazdaságot.
A Fed csütörtökön kiadott közleményében azt írta, a program segíteni fogja a vállalatokat és a háztartásokat, és erősíti az állami és helyi kormányzatok kapacitását a létfontosságú szolgáltatások nyújtására.
Jerome Powell, a Fed elnöke azt mondta, most az a feladatuk, hogy biztosítsák a lehető legnagyobb támogatást és stabilitást a jelenlegi gazdasági helyzetben. A mostani lépéseikkel segítenek annak garantálásában. hogy a válságot követő fellendülés a lehető leggyorsabb legyen.
A Fed nyíltpiaci bizottsága két és fél hete döntött úgy, hogy kiszélesíti eszközvásárlási programját, illetve nem szab felső határt a kincstárjegyek és az ügynökségi jelzáloglevelek (AMBS) vásárlásának. Jelezte, hogy elkezdi támogatni a háztartások, a vállalatok és munkaadók zavartalan hitelezését is új programok révén, valamint új hitelprogramot indít a kis- és középvállalkozások támogatására.
A Main Street Lending Programmal a Fed bankokon keresztül négyéves hiteleket fog nyújtani a legfeljebb tízezer embert foglalkoztató vagy évi 2,5 milliárd dollárnál kisebb bevételű vállalatoknak.
A kis és közepes méretű vállalatok 600 milliárd dollár hitelhez juthatnak. A Fed emellett közvetlenül vásárol a szövetségi államok, nagy lélekszámú megyék és városok által kibocsátott kötvényekből, ennek keretösszege 500 milliárd euró.
Powell csütörtökön derűlátóan nyilatkozott a kilábalás esélyeiről, mondván, hogy a gazdaság talpra áll a járvánnyal összefüggő korlátozások feloldása után. A járvány ellenőrzés alá vonása után a vállalatok újraindítják a termelést, az emberek újra munkába állnak. Minden okunk megvan arra, hogy úgy véljük, a gazdaság fellendülése erőteljes lesz – mondta a Brookings Intézet videós szemináriumán.
A Fed nyíltpiaci bizottsága március első felében váratlanul két alkalommal is csökkentette az alapkamatot, hogy támogassa a válság felé robogó gazdaságot. Március 3-án 50 bázisponttal, 1,00-1,25 százalékra süllyesztette az irányadó dollárkamatot, majd március 15-én egy százalékponttal zéró közeli szintre, a 0,00-0,25 százalékos sávba.
Powell kijelentette, hogy mindaddig ezen az alacsony szinten tartják a kamatokat, amíg meg nem győződnek arról, hogy a gazdaság leküzdötte a válságot, és visszatért a teljes foglalkoztatottság és az árstabilitás elérésének útjára.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.