Azonnali intézkedésekkel meg kell akadályozni, hogy a családokat és a vállalatokat tönkretevő csődhelyzetek alakuljanak ki – figyelmeztetnek nyílt levelükben szakértők.
"Ez a válság más, mint a korábbiak: egy vírus terjedését próbáljuk a gazdaság működésének korlátozásával lassítani. Ezért a korábban használt gazdaságpolitikai eszközök nem elegendőek. Miközben elsődlegesek a közegészségügyi intézkedések, a gazdaságpolitikának két sürgős teendője van: elő kell segíteni a magyarok fizikai és anyagi biztonságát, és meg kell akadályozni, hogy a gazdasági rendszerünk összeomoljon" – írják nyílt levelükben közgazdászok, akik komolyabb gazdaságpolitikai lépéseket kérnek a kormánytól.
A már száznál is több aláíró arra figyelmeztet, hogy azonnal lépni kell, nincs idő a hatásokat "patikamérlegen méricskélni", sorra szűnnek meg ugyanis a munkahelyek, függesztik fel tevékenységüket a cégek, zuhannak a gazdaság termelési kapacitásai. "Nem ringathatjuk magunkat abba az illúzióba, hogy ezek a károk pillanatok alatt visszacsinálhatók: azoknak a gazdasági kapcsolatoknak és folyamatoknak az újraépítése, amelyek most széthullanak, sok időbe és pénzbe fog kerülni. Ha nem lépünk időben, és nem sikerül megmentenünk ezeket a munkahelyeket, annak következményei az egész ország életét meg fogják határozni a következő években" – magyarázták.
A közgazdászok a gazdasági növekedés gyorsabb újraindítása érdekében négy konkrét javaslatot is megfogalmaztak:
- Befektetés az egészségügyi rendszerbe. Az aláírók szerint akár jelentős költségeket is vállalva el kell érni, hogy rendelkezésre álljanak a megfelelő eszközök, védőfelszerelések és tesztek, ezzel ugyanis akár több hónappal meg lehet rövidíteni a gazdaság leállását.
- A vállalatok támogatása a munkahelyek megőrzése érdekében. A közgazdászok úgy látják, hogy állami segítség nélkül rengeteg egyébként jól működő cég nélkül nem fogja túlélni a gazdasági válságot, mert nem lesz képes fizetni a béreket és más költségeket. Segíteni kell nekik a bérek kifizetésében vagy a fizetés nélküli szabadságolások finanszírozásában.
- A nehéz helyzetbe kerülő háztartások támogatása. Akár költségvetési tételek átcsoportosítása vagy az államháztartás egyenlegének romlása árán is, állami forrásból kell fizetni a béreiket, közvetlenül pénzt kell nekik juttatni és ki kell terjeszteni a munkanélküli ellátást. Akiknél szükséges, el kell halasztani a hitelek visszafizetését, a lakbérek és adók befizetését. Támogatni kell az önkormányzatokat, hogy helyben tudjanak segíteni.
- A pénzpiacok működésének segítése, hogy tovább tudják hitelezni a cégeket.
"Olyan helyzetben vagyunk, amikor komolyabb gazdasági élénkítő csomag nélkül esélyünk sincs arra, hogy hosszabb távú gazdasági károk nélkül átvészeljük ezt az időszakot" – figyelmeztetnek a szakértők, megjegyezve: egy olyan intézkedés, ami csak keveseken segít, elkerülhető károkat okoz a társadalomban. Egyrészt veszélyezteti a közegészségügyi megelőző intézkedések betartását, hiszen mert nem fog otthon maradni az, akinek emiatt elveszítheti a munkáját. Másrészt, az amúgy nyereségesen működő vállalkozások megszűnése tovább késlelteti a gazdasági kilábalást.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.