Sokféleképp próbálnak túlélni a cégek a koronavírus miatti válságban, az egyik jellemző reakció a munkavállalók bérének a csökkentése. De megteheti-e ezt a munkáltató? Ennek nézett utána az Adózóna.
A munkáltató egyoldalúan nem módosíthatja a munkaszerződés tartalmát. Mivel a bérnek kötelező szerepelnie a szerződésben, csakis akkor lehet csökkenteni, ha a munkavállaló elfogadja – olvasható az Adózóna összeállításában.
Ha a dolgozó nem írja alá a szerződésmódosítást, akkor elvileg dolgozhat tovább az eredeti szerződése szerint, de nagy a kockázat, hogy munkáltatói felmondással él a cég. A törvény úgy fogalmaz, hogy "a felmondás indoka a munkavállaló munkaviszonnyal kapcsolatos magatartásával, képességével vagy a munkáltató működésével összefüggő ok lehet". Márpedig a mostani járvány idején a forgalomkiesés, a bezárás, a megrendelések megszűnése olyan ok, amelybe nem nagyon lehet belekötni, ha a munkáltató működésével összefüggő okként hivatkoznak rá.
Érdekes helyzetbe kerülnek a várandós nők:
mivel felmondási védelem vonatkozik rájuk, így nem szüntetheti meg a munkaszerződésüket a munkáltatójuk,
azaz kénytelen ebben a helyzetben az eredeti szerződés szerint foglalkoztatni őket továbbra is.
Az általános forgalmi adó és más adószabályok gyakorlati alkalmazásához segítséget nyújt a HVG Adó 2020 adószakértők közreműködésével készített különszáma.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.