Az agrárium importigényes és sokat exportál, ezért jelenleg a szállítmányozásban tapasztalható fennakadások jelentik a legnagyobb problémát.
Egyszerre jó és rossz hír, hogy az agrárium nem állhat le – mondja Horváth Gábor, a Mezőgazdasági Szövetkezők és Termelők Országos Szövetsége (MOSZ) főtitkára HVG-nek. Az állattartásban egész egyszerűen biológiai okokból nem lehet se felfüggeszteni, se elhalasztani az elvégzendő munkákat, és a növénytermesztésben is időben el kell végezni a feladatokat. A tavasz kulcsidőszak a mezőgazdaságban, a gépeknek csúcson kell menni, az embereknek mozogniuk kell, ezért ha a kormány további korlátozásokat vezet be, a mezőgazdaságnak speciális jogokra lesz szüksége. A mezőgazdaság élőmunka-igénye ugyanakkor alacsony, jellemzően nem dolgozik együtt, egy helyen sok ember – kivéve az idénymunkák idején, például a gyümölcsbetakarításban.
A nemzetközi szállítmányozásban tapasztalható fennakadások is kellemetlenül érintik az erősen importigényes szektort. A szállítmányozás a kibocsátási oldalon is fontos tényező, a magyar mezőgazdaság a hazai szükségleteknél jóval többet termel, vagyis jelentős részben exportra. Jelentős például a nyers tej exportja, a teheneket naponta kétszer, háromszor fejik, a tárolókapacitásokat úgy alakították ki, hogy a szállítmányokat naponta elviszik. „A tőgyet nem tudjuk leállítani” – mondja Horváth Gábor. Az export egyelőre működik, de ha a helyzet súlyosabbá válik, akkor a nyers tejet itthon kell feldolgozni. A Nemzeti Agrárgazdasági Kamara (NAK) a válság kapcsán készített elemzésében is a nemzetközi szállítmányozás – persze a lehetőségekhez mérten – zavartalan fenntartását jelölte meg, mint általános, azonnal megoldandó problémát.
A tejiparon és a báránytartáson túl a kertészeti termékek, illetve növényházi zöldséghajtatás és gombatermesztés területét érinti komolyabban a válság – itt a NAK szerint állami támogatásokra és intervencióra lesz szükség: a teljes mezőgazdaságnak szüksége van például a kormány által már bevezetett hiteltörlesztési moratóriumra, az ágazatnak ugyanis magas a hitelállománya. A szakmai szervezetek ezen túl az adó- és járulékfizetések ideiglenes felfüggesztését kérik a kormánytól, kamatmentes hitelprogramot, adminisztratív könnyítéseket. Nem utolsó sorban az állami és uniós támogatások kifizetésének felpörgetését. A beszerzési árak ugyanis emelkednek, a termelői- és fogyasztói árakra ugyanakkor épp a válság miatt lefelé ható nyomás jelentkezik – a két folyamat miatt az egész agrárium és élelmiszeripar árprésbe kerül.
A cikk teljes terjedelmében az e heti HVG Gazdaság rovatában, illetve online a hvg360-on olvasható.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.