Csak kiugrás volt a sokéves rekordot jelentő januári infláció, a jegybank egyelőre nem készül kamatemelésre. Erről legkorábban márciusban dönthetnek, minden lehetőség az asztalon van. Nagy Márton mindenesetre megszólalt a kiugró adat után, hogy nyugtassa a piacot.
Nagy Márton, a Magyar Nemzeti Bank (MNB) alelnöke tíz pontban reagált egy háttérbeszélgetésen arra, hogy 2020 januárjában évek óta nem látott, és a jegybank inflációs célját messze meghaladó szintre ugrott az áremelkedés üteme.
Az alelnök lényegében azt közölte, hogy az infláció egyszeri hatások miatt ugrott meg, várhatóan hamarosan visszatér a cél közelébe. Az alapkamat emelése egyelőre nincs terítéken, a jegybank egyéb eszközökkel igyekszik kordában tartani az inflációt és a forint árfolyamát – de a kamatemelés sincs kizárva. Bár két hét múlva is tart kamatdöntő ülést a Monetáris Tanács, a jegybank menetrendje alapján erről legkorábban márciusban várható döntés.
Nem tér magához a forint, még mindig 340 felett az euró
Nem kúszott vissza a 340 forint alá az euró.
Virovácz Péter, az ING vezető közgazdásza is arra számít, hogy a következő hónapokban az infláció mérséklődni fog, a januári adat csak kiugrás volt. Az elemző szerint hiába ért el nyolcéves rekordot az infláció, a jegybanknak nem kell a monetáris politika megváltoztatásával reagálnia. Előrejelzésünk változatlan kamatkörnyezet mellett is 3,5 százalék körüli átlagos inflációt számszerűsít 2020 egészére nézve.
Nagy Márton tíz pontja teljes egészében, ahogy a Portfolio megírta:
- Az üzemanyag és élelmiszerárak növekedése miatt emelkedett nagyot az infláció, előbbi 0,7 százalékponttal emeli az inflációt. A jegybank számára fontos adószűrt maginfláció 3,7százalékon áll, a piaci szolgáltatások inflációja változatlan maradt, az iparcikkek árindexe mérsékelt, a feldolgozott élelmiszerek tovább drágultak. Az MNB 4,6 százalékos inflációt várt, ehelyett 4,7 százalék lett az adat. Februárra a jegybank 4,2 százalékot vár, márciusra 3,7 százalékra számít, vagyis arra, hogy az infláció visszatér a toleranciasávba.
- A decemberi inflációs jelentés óta erősödtek az inflációs kockázatok.
- Mindent meg fognak tenni annak érdekében, hogy az infláció visszatérjen a toleranciasávba, és a monetáris politika 5-8 negyedéves horizontján itt stabilizálódjon az infláció.
- Ha kell, a monetáris politikai eszköztár minden eszközét felhasználják, hogy az inflációs cél elérését és fenntartását biztosítsák.
- "Ha szükséges, lépünk, ha nem szükséges, nem lépünk."
- Az fx swap állományt az elmúlt hetekben érdemben csökkentette az MNB, ami tudatos döntés eredménye. Az implikált swaphozamok 40 bázispontos emelkedését okoztuk, ezzel megdrágult a forint elleni spekuláció. Emellett a 3 hónapos BUBOR a decemberi kamatdöntés óta 20 bázisponttal emelkedett.
- A bankközi likviditás érdemi szűkülésével számolnak, ami – a swapállomány jelenlegi szintje mellett is – már önmagában a swap piaci hozamok és a BUBOR további emelkedését vonhatja maga után, még szigorúbb pénzügyi kondíciókat (vagyis piaci kamatemelést) eredményezve.
- A márciusi inflációs jelentés fogja meghatározni a további lépések szükségességét. A köztes hónapokban a piaci fejleményekre az fx swap állományának módosításával reagálnak.
- A beérkező adatok inflációs hatására fókuszálnak majd, különös tekintettel a koronavírus, az olajárak és a forintárfolyam hatására.
- Nem félnek használni a rendelkezésre álló eszközöket az inflációs cél elérése érdekében. Tehát hogy 5-8 negyedév múlva 3 százalékon stabilizálódjon az infláció.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.